Nemám čas na jedlo počas dňa, a večer to doháňam, čo s tým?
Ak ste od skorého rána v práci, nič nestíhate ani poriadne zjesť a po príchode domov zvyknete vybrakovať chladničku, pomôžeme vám to zmeniť. Začneme tým, že si večer nachystáte obed na ďalší deň do práce a raňajky so sebou. Jedna miska na obed a druhá na raňajky. Ideálne sú sklené misky, ale aj obyčajné z plastu BPA-free sú v poriadku. Sú to jednoduché prípravy, nezaberie vám to viac ako 30 minút. Oplatí sa to, lebo cez deň budete mať výživné jedlo pri sebe, budete mať tak viac energie pre váš hektický pracovný život a neprídete domov úplne vyčerpaní a vyhladovaní. Ak dodávame telu kvalitnú pohonnú hmotu, odzrkadlí sa to na fungovaní a budete veľmi prekvapení, koľko zrazu vládzete. Ráno si zoberiete so sebou nachystaný obed a raňajky z predošlého večera a máte dve super jedlá na celý deň. Ak nemáte kedy jesť, tak si ho prosím nájdite. Raňajky netrvajú aj pri pomalom jedení viac ako 5-7 minút a na obed si tiež viete určite dať 10 minútovú pauzu. Vydýchnete si, zrelaxujete, naberiete energiu vo forme kvalitného obeda a môžete pokračovať v práci. Už po prvom takom dni vám zaručíme, že večer navybrakujete chladničku, ale vám bude stačiť normálna večera. Keďže ste telu cez deň dodávali kalórie, ktoré potrebuje, tak večer to nepotrebuje doháňať za celý deň.
Ako si nabaliť jedlo so sebou?
Sklené misky sú najlepšie. Držia dlho teplo, čo sa v zime veľmi zíde, aby ste nemali ľadové raňajky, či obed a zo skla sa neuvoľňujú žiadne chemikálie. Aj 7dcl zaváracie poháre sú celkom skladné, ak idete autom, tak to nie je žiadna váha navyše, auto to odvezie, len si to zoberiete do kancelárie a tam si to v čase raňajok a obeda len preklopíte do misky, či taniera. Ak je vám to príliš ťažké, tak sú rôzne BPA-free (bez škodlivých bisfenolov) plastové nádoby, ktoré dobre poslúžia. Ak si beriete so sebou šalát, zálievku dajte do extra malej misky a zmiešate to spolu so šalátom tesne pred jedením. Predídete tak zvädnutému šalátu, ktorý ani dobre nevyzerá, ani nechutí až tak fenomenálne, ako čerstvý.
Nebudú to nejaké vesmírne nikde nezohnateľné potraviny, ktoré nik nepozná?
Nakupujeme v bežných obchodoch, nebudeme zháňať nezohnateľné potraviny. Všetko to sú lokálne dostupné, bežné prísady k jedlám za primerané ceny. Čo sme sa za tých pár rokov naučili je, kombinovať. Čo sa s čím hodí, či naopak, nehodí. Aké koreniny použiť, aby nám lepšie trávilo. Aké superpotraviny máme bežne dostupné v obchode a ani o nich nevieme a pritom ich vieme kúpiť za babku? Aké najlepšie antioxidanty nájdeme v podobe zeleniny a ovocia, a pritom sú to potraviny, ktoré poznáme, žiadne záhadné novoobjavené superjedlá. Zavedieme vás do našich tajov kuchyne, ktorá je jednoduchá, ale chutí každému. Zaručene. Základom sú ovocie, zelenina, celozrnné obilniny a strukoviny a tie nájdeme v každom obchode.
Je to príliš drahé
Aby sme niečo vedeli dlhodobo dodržiavať, musí to byť udržateľné. Kopec ľudí hovorí, že je to drahé stravovanie. To akoby niekto povedal, že nebude šoférovať, lebo nemá doma zaparkované Porsche. Základom tohto stravovania je zelenina, obilniny, strukoviny a ovocie. A tie majland nestoja. Všelijaké doplnkové potraviny môžu byť drahé, ako náhrada za kuracie mäso, kačku, tuniaka, syr. To sú jedlá na občasné maškrtenie. Tie v každodennej kuchyni nepotrebujeme. Chutne a zdravo vieme navariť z týchto štyroch skupín. A keď si sem tam budete chcieť dopriať nejaký hamburger, či syr, tak si ho potom dáte. Kupujeme kvalitné potraviny, nie všetko v jednom obchode. Nájdete tu tipy a triky ako lacno a zároveň kvalitne nakúpiť suroviny v obchodoch.
Čo keď mi to nebude chutiť?
Všetky recepty máme niekoľko krát otestované na bežne sa stravujúcich ľuďoch, nik neohrnul nosom, skôr si pýtali recepty, aby si to mohli spraviť doma. Takže sa nebojte, ideme jesť chutne. Nejdeme jesť šalát s púpavou, to by nechutilo ani nám, my sa radi veľmi chutne najeme. Nájdete tu aj veľa klasických receptov zmenených na zdravšiu verziu, ako segedínsky guláš s knedľou, či majonézový šalát so šnicľou, parížsky šalát, či mnoho ďalších. Na každý deň dostanete nových 5 receptov, nové raňajky, polievku, hlavné jedlo, dezert a večeru. Ak vám nebudú pochuti nejaké raňajky, tak si spravte také, čo vám chutili, alebo sa vám ľahšie chystali. Ponúkame vám tu možnosť, ako si nájsť pre vás to najlepšie, čo bude chutiť vám. Možno si časom budete robiť len 5 typov raňajok, ale máte na výber 21, aby ste si mohli otestovať, čo vám bude pochuti a čo nie. Neznamená to, že si teraz musíte uvariť každé jedno jedlo. Ak cez týždeň nestíhate aj polievku, aj hlavné, tak si uvarte len to, čo je pre vás vhodné.
Dôležité je aj vhodne jedlo dochutiť. Pri každom recepte v tipoch máte nejaké doplňujúce prísady, ktorými jedlo môžete ešte dochutiť.
Zopár tipov ako dochutiť jedlo sú bylinky, rôzne omáčky, nátierky, marinovanie tamari omáčka, lahôdkové droždie. Boli ste zvyknutí možno viac soliť, a preto chvíľu bude trvať, kým sa chuťové poháriky vyčistia a budete cítiť chuť zeleniny.
Koľko toho mám zjesť?
Koľko vám chutí. Ak si naložíte 3 krát, naložíte si 3 krát. Tieto jedlá sú nízkotučné, aj keď sa prejete, neuspí vás to na 3 hodiny, aby vám vytrávilo. Neupadnete do kómy ani po raňajkách, obede, večeri, či dezerte. Sú to kombinácie, ktoré sú ľahké na trávenie a zároveň nasýtia. Zo začiatku je normálne, že toho zjete viac, lebo máte pocit, že sú to ľahšie jedlá a nezabetónuje to žalúdok tak, ako ste zvyknutí. Po čase sa to upraví a budú vám stačiť menšie porcie. Hlavne sa neobmedzujte a pokojne nakladajte.
Zasýti ma to?
Ak budete mať málo, tak si jednoducho naložíte viac. Zo začiatku možno budete potrebovať väčšie porcie, ale časom si organizmus zvykne a už vás zasýti aj menšie množstvo jedla. Naša rada je, jedzte kým ste hladní. Lepšie je sa poriadne najesť výživného jedla, ako potom zajedať kopčekmi zmrzliny, keksami a podobne. Prípadne noste so sebou vždy nejakú tyčinku, sušené ovocie, aby ste zahnali hlad a nemali pokušenie si kúpiť niečo nezdravé. Keď je človek hladný, nerobí sem tam rozhodnutia, aké by chcel. Treba tomu predísť.
Budem mať dostatok živín?
Všetky naše poznatky a informácie čerpáme z vedeckých publikácii, tento typ stravovania sme si nevymysleli my. My sme zozbierali veľké množstvo faktov, podľa nich sme nastavili recepty, aby obsiahli živiny, ktoré vám prinesú zdravie. Každý deň sa budeme venovať jednej téme, ktorú podrobne popíšeme, podložíme vedeckými faktami, ako napríklad dostatok železa, bielkovín, vápnika, čo sa stane, keď nebudete jesť mliečne výrobky a mnoho iných. Samozrejme, že to nie je náhrada za lekárske vyšetrenie, ani liek na všetky choroby. Je to len návod, ako si skvalitniť prirodzenou cestou zdravie, náladu, postavu, a celkovú radosť zo života.
Mám sa nútiť jesť, keď mi ráno nechutí?
Ak ráno nebývate hladní, nejedzte. Určite sa nenúťte jesť. Ak vám netreba raňajkovať, tak počúvajte svoje telo. Ak však neraňajkujete a potom o 11 idete zjesť aj stoličku od hladu, tam môžete zvážiť, či si zobrať so sebou niečo, aby ste potom sa zbytočne neprejedli, keď vás prepadne vlčí hlad. Ak cez deň neprijmeme dostatočné množstvo kalórií, cukrov, večer to potom chce organizmus dohnať, lebo to potrebuje. Preto sa zvykneme večer prejedať. Za deň, keď sa naháňame, nie vždy stihneme obed, zalievame to kávou, ale to nie je jedlo, ktoré nás vyživí a tak to potom telo pýta večer. Ak však cez deň si dáte dostatočné množstvo výživného jedla, nebudete mať potrebu večer zjesť aj susedovu chladničku.
Môžem si dať dupľu?
Áno, aj tri krát si naložte. Všetko sú to nízkotučné recepty, z tých si môžete dať, koľko vám hrdlo ráči. Tu kalórie nerátame, tu rátame výživu. Zo začiatku je úplne normálne, že budete potrebovať väčšie porcie. Možno organizmus potrebuje masívne doplniť živiny, možno to zrazu nebude také mastné, na aké ste boli zvyknutí, a tak budete potrebovať väčšie množstvo jedla, aby ste sa zasýtili. Áno, je to normálne a prirodzené. Zo začiatku môžete mať pocit, že sú to omnoho väčšie porcie jedla, ale vedzte, že v rastlinnej strave je veľa vlákniny, ktorá v živočíšnej strave nie je žiadna. Áno mliečne výrobky a mäso neobsahuje žiadnu vlákninu. Takže rátajte s tým, že budete častejšie chodiť na veľkú a vyprázdňovanie bude kvalitnejšie a oveľa príjemnejšie. Bude objemnejšie, pravidelnejšie.
Je normálne chodiť toľko na veľkú potrebu?
Jeden až tri krát za deň ísť na veľkú potrebu je prirodzené a zdravé. Je dôležité vedieť, ako má vyzerať stolica, akú ma mať konzistenciu, lebo aj podľa toho viete, či sa niečo v organizme deje. Ak je v stolici krv, je to znamenie, že niečo nie je v poriadku. Ak je príliš páchnuca stolica, takisto. Normálna zdravá stolica má byť horčicovej farby, má mať tvar, nemá byť príliš riedka, a človek má mať pocit úplného vyprázdnenia. Ide o to, že rastlinná potrava má veľa vlákniny, ktorá okrem toho, že tvorí živnú pôdy pre baktérie v črevách (pôsobí ako prebiotikum), má za úlohu aj zväčšiť objem stolice, a pôsobí ako kefa, čo čistí črevá a vďaka tomu, tam neostávajú hniť zvyšky jedla, ale odpadové látky, čo tam nemajú čo robiť, sa vyplavia z tela. Prirodzený rytmus je ísť na veľkú potrebu ráno, pomôcť tomu môžete tak, že si dáte veľký pohár teplej vody.
Naje sa z toho aj ten čo má laktózovú intoleranciu, histamínovú intoleranciu, ten čo nechce jesť sóju, či celiatik?
Všetky recepty sú nachystané tak, že sa naje z nich každý, kto má akúkoľvek intoleranciu. Buď je recept sám o sebe taký, alebo je v poznámkach alternatíva na prísadu, ak si chceme z jedla spraviť bezlepkové, či iné. Chceme, aby tieto recepty boli pre každého, aby si ľudia s rôznymi možnými obmedzeniami mohli chutne a rôznorodo variť. Po tomto kurze navyše nadobudnete zručnosť, ako si chystať raňajky, obedy, večere, čo ako skombinovať, že si sami budete vedieť kombinovať potraviny a vyčarujete si sami svoje recepty.
Čo sú spracované potraviny?
Spracované potraviny už nie sú vo svojej pôvodnej forme. Tofu, celozrnné múky, cestoviny, či paradajková omáčka sú síce zdravé potraviny, ale už jemne spracované. Nemusíte jesť na 100% všetko celistvé, je v poriadku mať v svojej strave nejaký podiel jemne spracovaných potravín. Ide o to, aby to neboli hranolčeky, hamburger, vegan párky a syry na dennom poriadku.
Je povolené piť kávu a alkohol?
Čo sa týka alkoholu, tam žiaľ sú toxické látky ako etanol, ktoré organizmus v pečeni odbúra, aby sme nezomreli po jednom poháriku vína. Navyše poškodzuje nervové bunky, zvyšuje krvný tlak, vyvoláva poruchy rytmu srdca, zvyšuje riziko rakoviny pažeráka, žalúdka, poškodzuje funkcie pečene, poškodzuje slinné žľazy, pažerák, žalúdok, zhoršuje vstrebávanie vitamínov, obsahuje dvakrát toľko energie ako cukor a premieňa sa rýchlo na tuk. My alkohol nepijeme, ani pohárik červeného kvôli krvinkám, to si dáme radšej červené hrozno, bez tých toxických látok. Že vraj tí, čo nepijú žijú dlhšie? Preukázalo sa, že tie štúdie však nebrali do úvahy, prečo tí, čo zomreli skôr, nepili. A ukázalo sa, že väčšinu tých, čo nepili, tvorili ľudia, ktorí už nemohli piť (pre chorobu, slabosť, pre lieky). Niet divu, že takýto ľudia zomierajú skôr. Mierna konzumácia alkoholu tak môže byť znakom dobrého zdravia a nie jeho príčinou. Ešte raz: Nie vďaka tomu, že niekto pije je zdravý, ale je zdravý aj napriek tomu, že pije.
Čo sa týka kávy, tam to nie je tak jednoznačné. Je to riadny energy drink, kofeín sa odbúrava z tela niekoľko hodín a môže vám tak vážne narušiť spánkový cyklus. Ak ju pijete raz a čas, že potrebujete zamakať a byť v pozore, tak vám to asi nejak neuškodí. Ak však pijete 5-6 káv denne, možno je namieste obmedziť jej príjem.
Koľko tuku potrebujeme?
Každé ovocie, zelenina, obilnina strukovina obsahuje nejaký podiel tuku, takže sa vôbec nemusíme sústrediť na olejnaté semená, aby sme si ustrážili príjem 10-20% tuku. Ide nám o omega 3 mastné kyseliny, tie si organizmus nevie vytvoriť a potrebuje ich na vytvorenie EPA a DHA látok. Tie nájdeme v zelenine, celozrnných obilninách, či olejnatých semenách.
Treba sa vyhýbať lepku?
Lepok sa nachádza vo veľkom množstve v pšenici, ktorá je dnes niekoľko krát geneticky upravovaná, striekaná, aby bola výnosnejšia. Obsahuje niekoľko násobne viac lepku, ako kedysi. Možno tá chémia použitá pri pestovaní sa podieľa tiež pri týchto zažívacích ťažkostiach a nie lepok. Skúste staršie druhy pšenice ako špalda, jednozrnka a možno zistíte, že tie vám problém nerobia.
Neviem prežiť bez toho a tamtoho, ako byť potom vegánom?
Nedovoľte, aby tá jedna potravina, či je to syr, čipsy, arašidy stále v ceste za vaším lepším zdravým. Tak si ju sem tam dáte. Nič sa nedeje. Nebojujte s tým, a nehádžte flintu do žita, kvôli jednej potravine, ktorá je pre vás tak dôležitá, ZATIAĽ. Funguje to väčšinou tak, že akonáhle sa posuniete smerom k zdravším potravinám, časom vám sama od seba prestane chutiť. Jednoducho tá závislosť odíde sama od seba. Zmení sa vám črevná mikroflóra a tá bude chcieť radšej to jablko a jednoducho budete mať na neho chuť viac, ako na ten syr. Nie je to zo dňa na deň, je to dlhší proces, ale teň deň príde.
Mám rôzne alergie, čo môžem jesť?
Niekedy alergie spúšťajú konzervanty, rôzne éčka, chemikálie pridané na dochutenie potravín, alkohol, živočíšne produkty. Doprajte svojmu telu čas, aby sa vyčistilo a po čase otestujte a možno zistíte, že ste sa alergií zbavili.
Kedy uvidím výsledky tohto stravovania?
Všetko závisí od toho ako sa aktuálne stravujete. Ak prechádzate zo stravy bohatej na živočíšne produkty, výsledky uvidíte podstatne rýchlejšie ako niekto, kto má tých živočíšnych jedál menej. Je to veľmi individuálne, niekto sa cíti lepšie po pár dňoch a niekomu to môže trvať aj dva týždne, kým sa začne čistiť pleť, miznúť kilá a pribudne kopec energie.
Čo mrazené potraviny a konzervy?
Sú veľmi vhodné, keď máme naponáhlo, alebo keď nemáme doma nič čerstvé. Odporúčame akurát čítať zloženie, či tam nie je pridané maslo, či iné prísady, ale vedzte, že nie sú tak výživné ako čerstvé potraviny.
Prečo sa mám vyhýbať oleju?
Olej je rafinovaný produkt, kde boli z olív, kokosu a iných odobraté výživné látky ako vláknina, bielkoviny, minerály, vitamíny. Je to len výťažok, ktorý má extrémne vysokú kalorickú hustotu. Tú jednu polievkovú lyžicu nijak necítite, ani vás nezasýti, ale ak si ju dávate pravidelne, tak zrazu prijímate obrovské množstvo kalórií navyše. Navyše len upcháva cievy, zvyšuje cholesterol a zvyšuje pomer omega 6 mastných kyselín oproti omega 3 mastným kyselinám, takže odporúčame sa mu vyhýbať.
Môžem jesť cukor?
Ak to zoberieme tak celkovo, tak cukor nie je tá najhoršia vec na svete, sú horšie. Takže ak si sem tam dáte niečo, kde je rafinovaný cukor, nič sa nestane. Preferujeme však xylitol (brezový cukor), alebo cukor z kokosových kvetov, no náš úplný favorit je datľová pasta.
Čo keď dojčím alebo som tehotná?
The academy of nutrition and dietetics vyhlásila ako aj WHO, že vhodne zvolená rastlinná strava je vhodná pre všetky vekové štádia života vrátanie tehotenstva a detstva. V tehotenstve akurát odporúčame určite pravidelne doplňovať B12 a ak máte pestrú stravu, tak ostatné živiny dostanete v strave. B12 si môžete zadovážiť napríklad vo forme Veg1 (predáva www.vegana.sk)
Treba jesť vitamínové doplnky?
Ak konzumujete rôznorodú stravu, to znamená rôzne druhy ovocia, zeleniny, strukovín, obilnín, olejnatých semien, nepotrebujete okrem B12 a vitamínu D (nedostatok slnečného žiarenia, ak žijete pri poludníku, asi netreba), žiadne iné doplnky. Týmto dvom témam sa venujeme veľmi podrobne neskôr, no B12 nie je technicky vitamín, ale baktéria, a mali by si ho doplňovať všetci bez ohľadu na to, či prijímajú živočíšnu stravu, alebo nie. Je to v dnešnej dobe veľmi častý deficit u ľudí (niektoré zdroje uvádzajú 40%) a rozhodne nie sú všetci vegáni (čo by bolo fajn, no žiaľ nie sú).
Je dôležité kombinovať jedlá?
Kombinujte tak, ako to vyhovuje vám. Ak by ste ešte mali aj toto sledovať, tak to by sme len zbytočne prekombinovali. Ak si máte chuť prihodiť tekvicu do ovsenej kaše, nech sa páči. Alebo si dať do majonézového šalátu jablko, prečo nie? Ak cítite, že vám nejaká kombinácia nerobí dobre, tak sa jej vyhýbajte.
Je sója nezdravá?
Je to mýtus, že sója obsahuje hormóny a tak nám škodí, obsahuje len fytoestrogény, čo sú rastlinné hormóny, nie ľudské hormóny ako v materskom či kravskom mlieku. Bol dokázaný skôr opak, a to, že ochraňuje pred rakovinou prostaty, prsníka, znižuje LDL cholesterol a je výborným zdrojom vápnika, bielkovín. Ak vám však tofu, tempeh nechutia, tak ich jednoducho nejedzte, strukoviny sú takisto výborným zdrojom bielkovín.
Aký je podiel makronutrientov v strave?
Odporúčania sa pohybujú v percentách pre cukry okolo 60%, pre tuky 10-20% a bielkoviny 10-20%. Toto sú však len orientačné odporúčania, všetko závisí, či máte sedavé zamestnanie, alebo ste športovec. Otestujte si na sebe, čo vám bude pasovať a nastavte si to podľa seba.
Musím veľa cestovať
Keď ste na cestách len krátko na 1-2 dni, viete si dopredu nachystať a so sebou zobrať jednoduché jedlá ako napríklad ovsená kaša, krekry s nátierkou, vopred nachystané obložené chleby, sušené ovocie, orechy, čerstvé ovocie, energy tyčinky, na všetko nájdete tu aj recepty.
Ak idete na dlhšie, chce to len cvik. Na raňajkách v hoteloch ponúkajú kontinentálne raňajky, kde si viete vybrať ovsené vločky s čerstvým, sušeným ovocím, sem tam majú aj rastlinné mlieka. Prípadne chlieb s džemom, či zeleninou.
Zhrešil som
Vedome či nevedome, nič sa nestane. Najdôležitejšie je, že ste si to uvedomili, ak ešte máte zvyšky, zbavte sa ich. Nemajte z toho zlý pocit, nik sa učený nenarodil, je to návyk, ktorý si budujeme, nik nie je perfektný. Koľko nám trvalo, kým sme sa zbavili syrov, sladkosti, a iných pochutín. Snažíte sa a robíte preto všetko. Nachystajte si potom niečo výživné, prípadne si umyte zuby, ak nemáte dobrý pocit z tej chuti a zažehnajte zlé myšlienky, tie niekedy narobia viac zla, ako ten kúsok prehrešku, ktorý ste zjedli. Zapíšte si, prečo k tomu došlo, v akej situácii ste boli, aby ste tomu nabudúce vedeli predísť.
Som stále hladná/ý
Toto je bežná skutočnosť na začiatku. Boli ste zvyknutí jesť veľmi hutné vysokokalorické jedlá a organizmus, mozog to očakáva a preto dáva signál, že niečo nie je v poriadku, aby ste sa ešte najedli. Postupne to prejde, nesnažte si nasilu dávať malé porcie, veď e to nízkotučné strava, takže objem je možno väčší, ale celkové kalórie sú menšie. Nebojte sa toho, väčší objem zeleniny má aj väčší objem vlákniny v sebe (živočíšna strava nemá žiadnu vlákninu) a tak aj objem vašej stolice bude podstatne väčší. Preto je možno vhodné zo začiatku si sem tam dať tie prechodné potraviny, ako im radi hovoríme, sú sýte a mozog dostane signál, že toto bolo ono.
Neviem variť
Super! To vôbec nevadí, lebo toto nie je vrcholová komplikovaná kuchyňa, ale jednoduché recepty, čo netrvajú dlho a sú chutné. Nájdete tu presné postupy, nemá sa vám čo nepodariť, je to tak jednoduché, že ak budete dodržiavať presné pokyny, vždy vyčarujete parádny výsledok. Recepty sme skladali tak, aby vás čas v kuchyni neomrzel, aby ste tam strávili len ten nevyhnutný čas, nič navyše.
Mám histamínovú alergiu
Mysleli sme aj na túto alergiu. Dole v recepte nájdete úpravu, prípadne ak viete, že vám všetky druhy strukovín nerobia dobre, tak ich jednoducho vynechajte, orechy používame len v dezertoch sem tam, ak nemôžete ani vlašské, tak ich zameňte za mandle. Za kakaové produkty ponúkame ako alternatívu karob, ktorá je podstatne zdravšia nielen pre alergikov, ale aj pre deti, a vlastne pre nás všetkých, lebo neobsahuje teobromín, čo je toxín.
Ak náhodou nájdete v recepte paradajky, jednoducho ich vynechajte. Ak potrebujete čokoľvek zameniť a neviete čím to nahradiť, dajte nám vedieť, a nájdeme vhodnú alternatívu.
Mám lepkovú intoleranciu, či alergiu na sóju
Recepty majú alternatívu bez lepku, či bez sóje. Tých alternatív je celkom dosť, takže sa nemusíte báť, že by ste sa tiež kvalitne nenajedli.
Mám alergiu na orechy
Orechy vo veľkom množstve ani nenájdete v receptoch, používame skôr olejnaté semená, ktoré nespôsobujú alergie, ako ľan, tekvica, slnečnica, chia, konopné semienka, či sezam. Niekedy sa v recepte na dezert môže objaviť ako prísada mandle, lieskovce, či vlašské orechy. Tie jednoducho vieme zameniť za pomleté ovsené vločky, či pomleté olejnaté semená a problém je vyriešený.
Nemám podporu okolia
Vzdelajte sa – informácie dávajú slobodu a budete mať tak argumenty, keď sa vás bude snažiť niekto presvedčiť o opaku.
Zľutovanie – spomeňte si, že aj vy ste boli na tej druhej strane, keď ste nevedeli, aké je to nezdravé pre vás, hrozné pre zvieratá a katastrofálne pre planétu. Ak sledujeme mainstreamové média, iné ako mäso je zdravé a mlieko potrebujeme tam ani nepočuť. Ako majú vedieť, že robia niečo zlé?
Zapojte ich – Nik nechce počúvať dlhé monológy. Ak sa vás niekto niečo opýta, krátko odpovedzte, prípadne sa niečo vy opýtajte, aby sa aj druhí mohli zapojiť do debaty. Môžete len inšpirovať ľudí, nikdy nikoho neprinútime, aby sa zmenil, pokiaľ sám nechce. Každý má svoj čas, keď je pripravený, tak ako ja som mala svoj čas a takisto aj Peťo. Každému nám to trvalo inak, ale dopracovali sme sa k tomu istému nakoniec.
Chystanie sa – Keď niekam idete, zoberte niečo, aby vedeli, ako chutí to, čo teraz jete. Príkladom to ide najlepšie. Darmo budeme vysvetľovať, stačí raz ochutnať a budú vedieť, že to je vlastne výborné! Tak my v okolí nosíme už dlhé roky na rodinné oslavy, stretnutia s kamarátmi jedlá. Časom nám sami začali chystať jedlá, ktoré jeme my a chutia všetkým. Táto zmena sa neudeje zo dňa na deň, chce to čas. Budú ochutnávať, časom si možno vypýtajú recepty, a možno sami doma zamenia nejaké nezdravé jedlá za zdravšie. A to vďaka tomu, že ste ich inšpirovali!
Podpora – Možno vám chce vaša mama nachystať jedlo, ale nevie, ako to uvariť bez toho masla. Môžete jej poradiť, čo namiesto masla sa dá použiť, aké existujú alternatívy, ako pomletý ľan, banán, jablková výživa, či rastlinné mlieko a nabudúce už bude vedieť. Čo vám je už teraz jasné, ste takisto možno pred pár rokmi nevedeli a niekto vám to poradil, či ste si to niekde naštudovali. Pošlite známym chutné recepty, ak prejavia záujem a poraďte im, aby sa im to určite podarilo. Môžete dokonca navrhnúť, že sa živočíšne prísady dajú nabok a každý si prisype syr, či mlieko podľa seba až na záver a tak budete mať väčší výber na jedenie aj vy.
Je to sranda, ako od malička nám hovoria rodičia, ako máme jesť zeleninu, aká je veľmi dôležitá a potom sa vyplašia, keď ju jete :. A tak možno zo začiatku im netreba všetko povedať. Možno si všimnú, ako sa lepšie zmestíte do svojich starých motivačných gatí, vyčistila sa vám pleť, máte viac energie a budú potom chápavejší, keď uvidia tie benefity, čo to so sebou prináša. Boja sa o vás, a to je vlastne to o čo im ide, aby ste si neublížili. Ale vy si predsa tie informácie zbierate, aby ste mali kvalitný jedálny lístok so všetkými živinami, ktoré potrebujete na žiariví zdravý životný štýl.
Máš viac otázok? Niečo ťa zaujalo a rád by si poznal odpoveď?
ahoj@zivotjezmena.sk