Ako som prestala piť alkohol

Ako som prestala piť alkohol

Nie, vôbec nepijem alkohol. To znamená ani kvapku, žiadne príležitostné pitie ani pohárik vína na návšteve. Vôbec nič, ani na ochutnanie, ani na štrgnutie. Nikdy. Alkohol som úplne vylúčila zo svojho života.

Niektorí mi síce hovoria, že trošku červeného vína je dobré na krvinky, ale toto už mám dávno naštudované a viem, že to hovoria milovníci vína, aby si ospravedlnili, že pijú. Na červené krvinky je toho až až v rastlinnej ríši a navyše bez škodlivého alkoholu.

Na vysokej škole som však toho popila celkom dosť. Peťo hovorieval, že treba všetko vypiť, aby neostalo našim deťom. Myslím si, že obaja sme sa celkom slušne snažili.

Čo je zaujímavé, nikdy mi to nechutilo, ale pila som. Lebo potom bola neskutočná zábava. Krajší svet ako ten každodenný, bez stresov, napätia či starostí. Len nefalšovaná zábava.

Konečne prišiel pocit šťastia a rehotali sme sa s kamarátmi ako kone, vystrájali sme hlúposti, opadla nervozita, jednoducho ostalo len to dobré. Všetci sme sa ľúbili, objímali sme sa. Na ten bolehlav potom sa ale netešil nik a vytriezvenie nebolo bohviečo. Vždy ráno som si hovorila, že už piť nebudem, ale potom sme sa opäť chceli uvoľniť a zabaviť, tak som sa prekonala. Aby to šlo rýchlejšie, pila som tvrdý alkohol. A hneď som to zapíjala nealkom. Naozaj mi to vôbec nechutilo. Pila som kvôli percentám, nie chuti.

Trochu ma zarazilo, keď ma kamarátkin frajer stretol v meste a povedal mi, že ma prvýkrát vidí triezvu. Bol to taký prvý moment, keď som si uvedomila, že ak to je pravda, tak niečo nie je v poriadku. Úplne prestať piť sa nedalo, pre každého by som bola divná a neviem čo, tak som si aj tak vždy niečo dala. Aby som vyhovela ostatným. Frekvenciu som však výrazne obmedzila. Asi tak raz za pol roka a stačilo deci vína a už sa mi všetko točilo. Poslednú kvapku som vypila pred piatimi rokmi, keď sa známym narodilo dieťa a my sme oslavovali. Hlavný dôvod bol, že som chvíľu na to otehotnela. A odvtedy som takmer stále dojčila, takže mám super výhovorku.

Niektorí doktori, áno, dobre čítate, doktori, totiž odporúčajú tehotným alebo dojčiacim matkám 1 – 2 deci červeného vína na krvinky…

Odvtedy sa na mňa ľudia pozerajú trošku čudne, ale už si popri strave zvykli, že mám viacero zvláštnych zásad. A ja som zmenila postoj, je mi jedno, čo si o mne kto myslí. Je to môj život, tak si ho žijem tak, ako sa mi páči. Máme okruh kamarátov, ktorí nepijú a rešpektujú naše stravovanie či spôsob života.

Nedávno sa ku mne pridal aj Peťo, tak sme divní dvaja. Známi si stále myslia, že to ja som ho donútila prestať piť a fajčiť. Áno, na fajčenie som mu statočne frflala. Hovorievala som mu, že je mi s ním naozaj dobre, je moja spriaznená duša a deti časom odrastú a budú mať svoje rodiny. Čo potom? Budem potom sama žiť ďalších 30 rokov, lebo ty sa dorazíš cigaretami a alkoholom?

Myslím si, že to nezabralo, Peťo si našiel svoj dôvod, prečo prestal. A je to vlastne jedno. Teraz mi hrdo hlási, že má 400, 500 dní bez cigarety či alkoholu a ja som na neho veľmi hrdá, že to dokázal. O fajčení sa totiž vždy vyjadroval ako o tom najlepšom, čo na tomto svete môže byť, a ja som tajne dúfala, že príde na niečo iné, čo je na tomto svete najlepšie. Napríklad to že máme dve krásne deti a že máme jeden druhého…

Už dávnejšie som premýšľala nad tým, prečo som vlastne pila. A prečo to potom tak postupne odišlo z môjho života.

Bola to predsa zábava. Diskutovanie o ničom a všetkom zároveň, uvoľnenie, relax. Vtedy som sa nikam neponáhľala, čas nebol podstatný. Prečo som to prestala robiť?

Začala som byť spokojná, šťastná a veselá v tom bežnom živote. Z neho som si spravila relax, krásny a radostný svet. A tak som ten alkoholový už nepotrebovala.

Keď som začala na sebe pracovať ešte viac, tak som prestala frflať, sťažovať sa a začala som sa tešiť z každého dňa. Začala som pracovať na tom, aby moja každodenná realita bola raj na zemi, nielen zopár výnimočných momentov. Jasné, že je jednoduchšie dať si pohárik, nejakú drogu, sladkosť. Pracovať na sebe je makačka. Ja som si raj na zemi spravila tu a teraz, nepotrebujem sa uvoľniť, lebo som uvoľnená, nepotrebujem si dať pohárik na dobrú náladu, lebo ju mám takmer stále.