Bola a je pre nás zmena na zdravý životný štýl ľahká? Dá sa to vôbec?

Rýchla pizza

Už toľko krát som počula: „Nemám toľko pevnej vôle ako ty. Je to pre mňa nemožné, príliš ťažké sa tak stravovať.“ Alebo: “Už sme to skúsili, ale po jednom dni, či troch sa to jednoducho nedalo vydržať a opäť sme sa vrátili k starým návykom.” Všetci vedia, že potom by sa asi lepšie cítili, pre ich zdravie by to bolo lepšie. Ale, keď je to také ťažké…

A tak ako obvykle, zamýšľam sa nad tým. Fakt, je to veľmi ťažké. Nie je jednoduché zo dňa na deň zmeniť niekoľko závažných návykov a zrazu robiť všetko inak. Ak je niekto naučený jesť na raňajky chleba s maslom, či praženicou, na obed rezeň s hranolkami, a na večeru chleba s masťou a klobásou, tak povedať mu, že teraz bude raňajkovať smoothie a na obed má šalát, no neprejde to. Ani náhodou. Súhlasím. Nedá sa zo dňa na deň zmeniť.

Urobiť takú ráznu zmenu, je extrémne ťažké. Zmeniť stravovacie návyky, začať cvičiť pravidelne, či celkovo životný štýl premeniť za zdravší, kde je pravidelný pohyb, spánok, pozitívne myslenie, to nejde zo dňa na deň. Štatisticky to zvládne vraj 1% ľudí takto zo dňa na deň. Tak asi niečo na tom bude, keď nám to všetkým pripadá ťažké, ba až nemožné.

Jedlo je veľkou súčasťou nášho života. Bez jedla to nejde, jesť musíme, teda väčšina. Niekto má jedlo ako pohonnú hmotu, niekto ho má ako drogu, niekto ako kamaráta na zlé časy a niekto ho tak miluje, že sa ho nevie nabažiť a stále niečo prežúva. A ak si niekto predstaví, že zo dňa na deň má svoj milovaný hamburger, čipsy, slaninu zameniť za iné, tak áno je to až nemožné. Je to predsa také chutné. Niekde vnútri sa toho nechcú vzdať, ani nevedia, čo od toho nového vlastne čakať. Bude im to chutiť? Nasýti ich to? A pritom to nikdy neochutnali, nevedia vlastne, čo to zdravé jedlo znamená, lebo si predstavia nezáživný ľadový šalát s paradajkou a uhorkou. Asi. Áno, ten neláka ani mňa, priznám sa.

Vegan cheesecake

A tak ma napadla jedna paralela. Ako sa nám narodili deti, sem tam príde reč na to, čo a ako sa zmenilo v našom živote, ako nás to obmedzilo a podobne. Keď sme boli len sami, mohli sme si robiť, čo sa nám chcelo a ako sa nám ten život s deťmi posunul inde. Pravda je, že darmo by mi to niekto opisoval, darmo som bola denno denne s mojou neterkou, mať potom vlastné deti je niečo diametrálne odlišné. Treba to jednoducho zažiť. Ten pocit mať deti sa nedá ani opísať. Aj preto poniektorí odsúvajú tie deti na čo najneskôr, lebo veď to bude také ťažké, budeme musieť toľko toho obetovať. Obmedzí nás to, nechceme sa vzdať svojej slobody. Už nebudeme zodpovední len sami za seba, ale za niekoho druhého, tretieho a tak ďalej. Vtipné je, že drvivá väčšina ľudí detí má. Deti sa stále rodia, je to bežná súčasť života. A pritom koľko toho obetujeme, keď prídu na svet. Nie je to len o samej radosti, láske a šťastných chvíľach. Sú za tým aj prebdené noci, niekedy absolútna bezmocnosť, strach, hnev, zlosť, totálne vyčerpanie a iné. Aj keď sa niekoľko rokov nevyspíme, nedarujeme deti do sirotinca, bojujeme so spánkom ďalej, kto z koho a zisťujeme, že bez spánku vydržíme celkom dlhodobo slušne fungovať. Nevzdávame to, hľadáme vylepšováky, triky, ako to zvládnuť. Ako prežiť, keď je to ťažké. Ako vládať, keď nevládzeme. Ako sa motivovať, keď melieme z posledného. Ideme ďalej, lebo to za to stojí. Napriek tomu, aké je to ťažké, deti sa stále rodia. Netušíme do čoho ideme, a aj keď to zistíme, nemenili by sme.

Jednoducho to stojí za to. To nepríjemné vyváži niekoľko násobne to, čo nám rodičovstvo dá. Áno, nemám tú slobodu, nemôžem len tak v uprostred dňa si zmyslieť, že idem do krčmy sa rozšrobovať, ako som mohla počas vysokej školy. Nemôžem ísť do Eurovei sa pomotať po obchodoch pol dňa. Ak by som veľmi chcela, musím najprv vymyslieť logistiku a potom mám možno dve hodiny čistého času a už musím bežať naspäť. Vtipné je to, že mi to ani nechýba, nepríde mi to na um. Tie činnosti sa stali pre mňa absolútne nepodstatné, lebo s deťmi prišli iné, oveľa záživnejšie. Zistila som, že predtým som robila pre mňa teraz nezmyselné činnosti. Teraz je efektivita na 100% percent. Ak si niečo vymyslím, tak to ozaj premyslím zľava sprava, či je to ozaj podstatné, nevyhnutné, už nemrhám časom, ako kedysi.

Čo tým všetkým asi chcem povedať je, že napriek tomu, že mať deti je krásne, no náročné zároveň, väčšina ľudí detí ich má a teší sa z nich a menenili by. Život sa zmení, zmenia sa priority, a zrazu je iná realita, iné veci sú dôležité a my sa z toho tešíme. Dalo nám to oveľa viac, ako zobralo.

Deň 1: Budem mať dostatok živín?

Ako to súvisí s tým, čo jeme, či aký máme životný štýl? To ako sa cítime, či sme zdraví, či máme energiu, to všetko je takisto veľmi dôležité. Bez zdravia to ide dosť ťažko, väčšinou to nejde. Nežijeme naplno a to by bola škoda. Nie, nie je to ľahké, zo začiatku už vôbec nie, ak má náš životný štýl ďaleko od zdravého, je to o to ťažšie. Ale stojí to za to zabojovať a vydať sa tým správnym smerom a skúšať, skúšať, skúšať. Raz sa nám to podarí, to je ako s fajčením, raz ten návyk prekabátime. Mať deti sa určite nedá porovnať s jedlom, preto hovorím o paralele. Napriek tomu, že je niečo ťažké, nevzdávame to. Nemávneme nad deťmi rukou, že: „To nie je nič pre mňa, je to príliš ťažké, kašlem na to.“ Nie. Snažíme sa, hľadáme systém ako to robiť lepšie, efektívnejšie, aby to fungovalo. Sto krát padneme na kolená, vstaneme a ideme na to zas a dúfame, že tentokrát to bude lepšie. Hľadáme systém, čo bude fungovať, tak tak isto ho nájdime aj keď ide o naše zdravie. Všetkým nám záleží na zdraví našich detí, tak by malo aj na našom zdraví, životnom štýle, našom organizme, našom šťastí, našej energii. Ak nám to nevyšlo na prvý krát, druhý krát to skúsme nejak inak. V tomto živote máme len jednu schránku, jedno ferari, keď sa narodíme, naše telo. Ale musíme sa patrične o neho starať, aby sa z neho časom nestal vrak.

Nie sme na novoročné predsavzatia už starí? Alebo o tom, ako dám 1000 km v 2018.

Nie, nie je to ľahké. Je jasné, že budeme zo začiatku robiť všetko dokonalo. Ani my to nerobíme najlepšie, stále máme čo vylepšovať. Každý deň si dávam nové výzvy, veľakrát sa mi to nepodarí a tak to ďalší deň skúšam znovu, inak, a potom ešte raz. A čo, že sa mi nedarí na prvý krát? Ked sa obzriem, podarilo sa mi už kopec vecí zmeniť k lepšiemu. A väčšina z nich sa mi na prvý pokus nevydarila, ani na druhý. Ale, už aj to, že to skúsime je super. Preto na našej stránke je kopec receptov, preto píšeme blog, aby sa nám ľahšie darilo to, po čom vnútri všetci aj tak túžime. Byť zdraví, mať peknú postavu, mať kopec energie a byť šťastní. Aj preto čoskoro spúšťame náš online program – 21-dňovú zmenu, aby sme aj vám lepšie pomohli sa dopracovať k zdravšiemu životnému štýlu a potom si ho aj udržať.