Mangový pečený cheesecake bez múky, bez oleja, bez cukru

Mangový pečený cheesecake bez múky, bez oleja,bez cukru

Keďže sme včera cestovali, tak som meninovú tortu pre Peťa robila až dnes. Síce som bola dosť uťahaná, lebo najprv to celé zbaliť, nachystať jedlo a pitie na cestu, potom počas cesty robiť čašníčku na zavolanie, prípadne plniť iné sny a požiadavky, no nie vždy je cesta oddych. Počase už bolo našemu najmenšiemu dlho a tak chcel íst dopredu si sadnúť ku mne. V aute je bezpečnosť prvoradá a tak ho musím potom všelijak zabávať, aby sa na svoju najväčšiu požiadavku vykašľal. Zastavovať sme nechceli, lebo ostatné dva kusy spali, ved bola polnoc. A tak… no spať sme šli okolo jednej a vstávali sme o šiestej. Načo si pospať, keď je krásny slnečný deň pred nami, že? A keď som unavená, stane sa mi, že to potom schytá Peťo, lebo frflem, a on sa príkladne urazí… A tak nám hrozil tichý deň. Ale keďže je nám čas vzácny, svoje ego posielam vtedy kade ľahšie a Peťo tiež a zvyčajne to otočíme na smiech. I keď nie vždy sa nám chce, každý má pocit, že má ústúpiť ten druhý. Nakoniec sme to však ustáli a všetci piati sme si sadli spolu v dobrej nálade k sviatočnému cheesecaku. No každopádne dnes idem spať o 20:00. A čo k tomuto parádnemu koláču ešte dodať? Na dovolenke nebola rúra na pečenie a tak sme sa dnes vyslovene tešili na domáci pečený koláč. Mangový pečený cheesecake bez oleja, múky, či cukru. Korpus je z roznych druhov vločiek, mletého ľanu, datľového sirupu a vody. Plnka z manga, tofu a tapiokového škrobu. Jednoduchý a úplne mangový. Ak máte radi mango, toto je cheesecake pre vás.

Mangový pečený cheesecake bez múky, bez oleja,bez cukru

Prísady: 

Počet kusov: 12 väčších kusov , čas prípravy: 30 minút, čas pečenia: 60 minút

  • 1 šálka vločiek (ovsené, pšeničné, ražné)
  • 2 pl mletého ľanu
  • 5 pl datľového sirupu
  • 3/4-1 šálka vody
  • 2 biele tofu (spolu 400g)
  • 2 čerstvé mangá (alebo 200g sušeného)
  • 2 pl tapiokového škrobu
  • med na osladenie (alebo javorový sirup, agáve)
Mangový pečený cheesecake bez múky, bez oleja,bez cukru

Postup:

Rúru na pečenie zapneme na 180 stupňov. Nachystáme si korpus. Vločky a ľan pomelieme na kávovom mlynčeku na múku. Najradšej používam ovsené vločky, ale mala som akurát mix vločiek a tam som dala tie. Pridáme datľový sirup, alebo iné sladidlo a pomaly prilievame vodu. Možno nebudete potrebovať ani 3/4 šálky vody a možno aj viac. Každé vločky inak pijú vodu, ide o to, aby to bola kompaktná hmota, ktorú môžete natlačiť do okrúhlej formy na pečenie. Ak si myslíte, že sa vám prilepí, vymastite ju. Boky vytvarujeme tiež z korpusu. Aby sa nám hmota nelepila na prsty, alebo na lyžicu, stačí k tomu použiť trochu vody.

Potom si nachystáme plnku. Do výkonného mixéra dáme ošúpané mango, tofu, tapiokový škrob a zmixujeme na krém. Tapiokový škrob spraví to, že pekne bude plnka držať pokope. Ak je mango úplne zrelé, možno nebude ani treba osladiť plnku, najlepšie bude, keď to ochutnáte. Ak nemáte čerstvé mango, ale používate sušené, odporúčam ho namočiť predtým na 30 minút do vody, potom sa bude ľahko mixovať. Tu však budete potrebovať aj vodu, okolo 1 šálky. Stačí len toľko, aby sa vytvoril hustý hladký krém v mixéri. Plnku nalejeme na korpus a dáme piecť na 60 minút. Záleží od výšky cheesecaku, preto ak použijete väčšiu formu, može to trvať kratšie. Ak použijete menšiu formu, cheesecake bude vyšší, tak aj čas pečenia bude dlhší. Ideálne urobiť test vidličkou a keď vyjde čistá, koláč je hotový. Necháme ho poriadne vychladnúť, potom sa dobre krája. Dobrú chuť!

Mangový pečený cheesecake bez múky, bez oleja,bez cukru

Tip:

Pri podávaní tohto mangového cheesecaku ho môžete poliať coulis z bobuľového ovocia, alebo si k nemu dať džem. Ale je chutný aj sám o sebe, takže neoľutujete ani keď si ho dáte len tak bez ničoho. Korpus môžete ozvláštniť korením ako je napríklad škorica.

Mangový pečený cheesecake bez múky, bez oleja,bez cukru