;

Moderné eko, bio matky, čo študujú na google univerzite.

Moderná formulka zvaná: Google univerzita.
Mnohí používajú túto formulku na niečo, s čím nesúhlasia: “To je jasné, to je google univerzita. Moderné bio matky, čo študujú na google univerzite.”
Peťo mi z kuchyne kričí, že mám sem napísať, že on je google architekt a google programátor. Ani jedno z toho neštudoval na škole, ale v praxi sa jedným živí a druhé je síce jeho hobby, ale v realite to znamená, že máme doma veľmi šikovného itečkára.
Cez uja google nájdeme ozaj všetko, cez brak až po vejerne dostupné vedecké štúdie, prednášky doktorov, online knihy, webináre. Záleží na zdroji, aký si nájdeme. Ak niekto ozaj vie, čo je internet, zhodneme sa, že je to obrovský zdroj všetkého možného. Aj braku, ale aj kvality.
Koľko som našla na nete inštruktážnych videí ja, alebo Peťo. Nemuseli sme strácať čas chodením do knižnice, kníhkupectva zháňaním literarúry, odborníkov, kde by sme možno akurát to špecifické, čo hľadáme, ani nenašli. Takto za počítačom sme v pohodlí domova hľadali v obrovskej banke dát a vždy sme našli, čo sme potrebovali!
Našli sme produkt, ktorý sme si objednali z druhého konca zemegule, lebo tu nebol! Vďaka netu, už dva roky cvičím jogu, ku ktorej by som sa inak nedostala, lebo by som nemala kedy ísť do štúdia si každý deň ráno zacvičiť a stále by to bolo v rovine, že nemám ako a kedy. A internet mi to umožnil.

Termín “google univerzita” som už začula aj vrámci debaty o výžive. Ozajstný doktor predsa študuje 6 rokov na ozajstnej škole a dostane ozajstný titul.
Ja nemám žiadny medicínsky titul, to je fakt a asi vrámci výživy môj titul “ing. arch.” mi je zbytočný.
Áno, je to tak.
Lenže, ja sa nepasujem za žiadnu doktorku. Píšem o našej skúsenosti a menujem zdroje, z ktorých tieto informácie získavam. Posúvam odborné články, ktoré napísali študovaní doktori, ktorí sa venujú výžive desiatky rokov. Mám dve oči a viem čítať nielen po slovensky, ale aj po anglicky a francúzsky a tak si viem prečítať aj zahraničné štúdie, vedecké články, faktografické knihy napísané odborníkmi, zúčastniť sa webinárov, online prednášok. Ja nečítam blogy, to nie sú pre mňa relevantné zdroje. Naše zdroje si najprv preveríme, či stavajú na vedeckých základoch, až potom som si ochotná si ich naštudovať a o nich rozprávať.
A pre mňa je teda viac svetová kapacita, zvyčajne sú to doktori, ktorí majú vo výžive obrovské zázemie, ako tunajší doktor, ktorý už 30 rokov hovorí o výžive to isté. Hovorím o spojení výživy a choroby. Ich špecializáciu zďaleka nevyvraciam, to by som si nikdy nedovolila! Takí chirurgovia, či akútna medicína zachraňujú životy na bežiacom páse, ja som za nich neskutočne vďačná!
Lenže, ak mi niekto povie, že verí len doktorovi ohľadom výživy, ktorý študoval 6 rokov, pre mňa to žiaľ nemá výpovednú hodnotu. Prečo?
Z rôznych dôvodov.
Veda ide neskutočne dopredu, každým rokom sa robia nové štúdie, publikujú nové výskumy. Zdravie veľmi úzko súvisí s výživou, čo dám dnu, z toho si budujem organizmus, na to asi netreba byť jadrovým fyzikom, aby sme chápali túto súvislosť. Je mi podozrivé, ak sa desiatky rokov ešte stále predpisujú lieky na nedostatok železa, keď už veda dokázala, ako sa ho dá doplniť v prirodzenej forme, bezpečnejšie, efektívnejšie a bez vedľajších účinkov. A ešte podozrivejšie mi je, keď počujem, ako strava absolútne nesúvisí s chorobami.
Z akých skrípt sa teda 6 rokov učia o výžive? Sú to najnovšie výskumy? Prednášajú im svetoví odborníci v oblasti výživy?
Koľko hodín prednášok o výžive majú? Chodia po konferenciách, kde sa prednáša o nových štúdiach, od odborníkov, ktorí sa stravou a jej vplyvom na zdravie zaoberajú desiatky rokov?

Cézar šalát s opraženým cícerom

Ak by som si čítala články, kde niekto len prezentuje svoj názor bez relevantnej štatistiky, vedeckého výskumu, o ktoré sa opiera, nemá to váhu. Súhlasím na 100%. Je to povrchný článok. O také ani nezakopnem. Blogy ma nezaujímajú, tie si čítam so zámerom, ako niekto žije, aký má životný štýl, ale nie z hľadiska odbornosti. Tam mi ide čisto o niekoho vlastnú skúsenosť.

Moje zdroje sú odborné prednášky svetových kapacít, kde osobne by som sa nemala šancu dostať (časovo, finančne, lebo sú na opačnom konci sveta, niekedy len pre odbornú verejnosť), ale takto cez google, si môžem pozrieť odborných prednášok obrovské množstvo, navyše v pohodlí domova popri varení obeda, či cvičení. Vďaka tomu, že viem jazyky, si viem prečítať dostupné, staršie aj tie najnovšie publikované štúdie, ktoré nie sú preložené a kto nevie cudziu reč, sa k nimi jednoducho nedostane.
Aj toto je na googli. Teda aj toto ponúka google univerzita. haha :)
A my s Peťom si veľmi starostlivo vyberáme zdroje. Nečítam bulvárne časopisy, čo píšu o senzáciách.
Ja čítam odbornú literatúru, pozerám odborné prednášky doktorov, čo majú desiatky rokov za sebou, vo výskume, v praxi, ako Dean Ornish, Michael Greger, Joel Kahn, Kim Williams, Brenda Davis, T. Colin Campbell, Caldwell Esselstyn, Neal Barnard, Garth Davis, Michael Claper, Joel Fuhrman a ďalší. To nie sú obyčajní ľudia, čo majú blogy, to sú odborníci vo svojom fachu, čo majú za sebou vedu. Akurát vďaka googlu sa k nim viem dostať, viem si kúpiť ich knihu, viem si k jednej téme nájsť kopec štúdii, prednášok, kde sa dozviem viac a pochopím mechanizmus v tom, čo ma zaujíma.
Nie, neznamená to, že študujem na google univerzite, znamená to, že sa vzdelávam, lebo mi na zdraví záleží. Mám len jedno, viac v tomto živote mať nebudem, tak sa o neho chcem starať čo najlepšie.

Banánový chlieb s vlašskými orechami

Veda ide ďalej a ja s ňou chcem kráčať. Akoby sme verili niekomu, kto nám bude tvrdiť, že treba svietiť len sviečkami a čo je to za moderný výmysel, že elektrina. Nie, stará overená klasika. Sviečky!
A výživa je v tomto to isté. Prečo by som mala veriť starým modelom, keď je dostupných toľko štúdii, ktoré si môžem naštudovať, čo dokazujú niečo iné? A robiť to lepšie, zdravšie.
Moderná medicína dáva záplatu. Strava podporuje (alebo brzdí) organizmus v jeho schopnosti sa vyliečiť. Akoby som si búchala kladivom po prstoch. Moderná medicína ponúka lieky proti bolesti, obväz, aby som si zmiernila tú bolesť.
Doktori, ktorých si študujem ja, hľadajú príčinu, neliečia symptómy. Hľadajú to kladivo a ako ho zastaviť. Aby som nepotrebovala lieky proti bolesti, ani obväzy, ale odstránila príčinu.
Mám oči, viem čítať, prečo by som si nemohla študovať odbornú literatúru? To je len výsada doktorov?
Na Slovensku jednoducho nie sú finančné možnosti robiť také rozsiahle výskumy, ako je to v USA, či inde.
Google nie je ani zďaleka len bulvár. Je to obrovská databanka, z ktorej si však treba vedieť vybrať hodnotný zdroj informácii. Treba vedieť vyhľadať vieryhodné, overené zdroje. To je to, čím by sme sa mali zaoberať! Aký máme zdroj informácii. Či ten článok, prednáška, kniha, webinár je z overeného zdroja, za ktorým sú vedecké poznatky, štúdie, fakty. Nie, či som to našla na googli. Ak sa teda chceme rozprávať o nejakej téme na úrovni, musíme to mať naštudované.
A vďaka internetu je to dnes veľmi dostupné a jednoduché. Prečo by som to odsudzovala?!