Možnosť voľby stravovania

Máme možnosť výberu, čo sa týka stravovania? Ak by ste niekomu po lahodnej lasani povedali, že tú úžasnú chuť tam robilo mäso zo zlatého retrievera, asi by sa niektorým nadvihol žalúdok. To je predsa nechutné.

Prečo?

Pokiaľ si mysleli, že je to hovädzie, všetko bolo v poriadku. Po tejto informácii vám zrazu ten istý kúsok jedla pripadá nechutný. Čo sa zmenilo? Vďaka tejto informácii sa vám zmenilo vnímanie tohto jedla…Takto začína jedno video, ktoré ma chytilo za srdce.

Pokiaľ nemáme informácie, nemáme možnosť výberu, robíme to, čo robí väčšina. Všeobecne sú nám podsúvané informácie, ako vápnik=mlieko, bielkoviny=mäso, a predsa tie zvieratá boli na to chované, aby sa jedného dňa zjedli. Toto je zmysel ich bytia….

Avšak ak sa začneme zaujímať o pozadie tohto celého priemyslu, v čom sa zvieratá chovajú, aké úkony sa im robia, ako sa zabíjajú….zistíme veľmi veľa zaujímavých faktov  a zrazu sa nám mení pohľad na vec.

 

Môj prvý krok k zmene má na svedomí jedno video, ako sa chová zver. Kedysi mi mäso veľmi chutilo. Ako malá som na návštevách zo všetkých chlebíkov vyjedla šunku. Rodičia mi nenápadne vždy dohovárali, ale keď to bolo také dobré. Keď sa ešte u nás doma robili halušky so slaninou, zjedla som ju ako prvú. Ale po tom videu som sa rozhodla, že to zmením. Už nebolo cesty späť.

Nešlo mi do hlavy, že máme domácich miláčikov, pre ktorých spravíme čokoľvek. Spia s nami v jednej posteli, utekáme s nimi v noci na pohotovosť, keď im je zle. Neplatí to však pre zopár druhov zvierat, ktoré sa jedia.V tom prípade je nám to jedno a nechceme ani o tom radšej vedieť. Tam zrazu nemáme zľutovanie, nechceme vidieť ako sa k nám dostane tá saláma, jaternica, biftek.

Pri tomto impulze som začala inak vnímať chovanie zvierat a už som zrazu milovanú slaninu, tlačenku, či jaternicu nemohla zjesť.  Jednoducho to nešlo. A to som ešte netušila o zdravotných ťažkostiach,aké to spôsobuje. Akú veľkú daň platíme túto nevedomosť chorobami, ktoré postihuje také veľké možstvo ľudí, že sme ich začali nazývať civilizačnými.

Pozrite si toto krátke video, kde Melanie Joy vystihuje túto problematiku.