Nepečený cesnakový chlieb (fotorecept)

Nepečený cesnakový chlieb

 

Tento nepečený cesnakový chlieb je mojím favoritom. Deti sú schopné zjesť celú várku na posedenie. Je ideálny aj na cesty, nedrobí sa, hodí sa so zeleninou, omáčkami, či k šalátu.

Takéto multifunčné jedlá mám rada. Vlastne je to to isté, ale je aj stále iný. Obmieňam ho tak, že pridám nejakú zeleninu, ako mrkvu, cukinu, alebo paradajku, podľa toho čo je práve v ponuke. Takisto experimentujem s korením. Kurkuma dodá chlebu zaujímavú farbu a je navyše veľmi zdravá pre naše trávenie, alebo čerstvý kôpor, či provensálske korenie. Keďže je v ňom pohánka, nie je taký ťažký. Pohánku tam takmer vôbec nie je cítiť, ale ak ju zatiaľ stále nemáte v obľube, namiesto nej dajte viac slnečnicových semien.

Úžasné na tomto nepečenom cesnakovom chlebe je aj to, že keď v chladničke stuhne, dá sa jesť aj bez sušenia, len ho pokrájate a máte k šalátu ešte niečo ďalšie. Výborné riešenie, keď vás prepadne chuť na pečivo a nechcete si ho dať. Nie je taký suchý a zároveň drží pokope. Veď za vyskúšanie nič nedáte.

Minule som ho robila pre jednu veľmi vzácnu návštevu z okolia Levíc. Podávala som ho s domácim kečupom (recept príde čoskoro) a nakrájaným kalerábom. Len tak sa po všetkom zaprášilo, takže sme ho otestovali a áno, je chutný! Príprava je jednoduchá, tu je fotorecept. Dobrú chuť!

 

Nepečený cesnakový chlieb

 

Prísady

  • 2 šálky namočenej pohánky
  • 1 šálka namočených slnečnicových semienok
  • 1/2 šálky mletého ľanu
  • 3-4 sušené paradajky, namočené
  • 1-2 strúčiky cesnaku
  • 1/2-1 ČL himalájskej soli (alebo kvalitnej morskej soli)
  • 1/2 ČL mletej rasce
  • 1/2 ČL mletej sladkej papriky

 

Postup

Najprv si namočíme pohánku a slnečnicu a sušené paradajky aspoň na 2 hodiny, najlepšie cez noc. Ak máme paradajky naložené v oleji, nemusíme ich namáčať. Vodu zlejeme a poriadne prepláchneme. Pri pohánke to trvá dlhšie, čakáme kým tečie číra voda. Do kuchynského robota (nôž S) dáme najprv pohánku a slnečnicu a najemno zmixujeme. Potom pridáme všetko ostatné okrem ľanu. Stierame boky a mixujeme až sa vytvorí kompaktná hmota. Preložíme do misky.

Nepečený cesnakový chlieb

Pomelieme ľan a pridáme k zmesi. Poriadne premiešame a ochutnáme, prípadne dochutíme.

 

Nepečený cesnakový chlieb

Vytvarujeme bochníky a dáme do chladničky stuhnúť aspoň na 1 hodinu.

 

Nepečený cesnakový chlieb

Potom vyberieme nakrájame na plátky a dáme do sušičky. Sušíme na 42 stupňoch približne 2 hodiny, po hodine môžeme pretočiť na druhú stranu, aby bol chrumkavý chlieb z oboch strán.

 

Nepečený cesnakový chlieb

Tip:

Aby som mala vždy čerstvý chlieb poruke, v chladničke sú nachystané bochníky a len ich nakrájam a dám do sušičky na 1 hodinu. Nie je úplne chrumkavý, ale tak akurát, zvonku už má kôrku a zvnútra je mäkký. V chladničke bochníky vydržia 2-3 dni.