Energetické smoothie

 

energetické smothie

Jedného dňa sa mi dostala do rúk veľmi zaujímavá kniha Finding Ultra (v slovenčine vyšla ako Cesta k ultra) od Richa Rolla. Tento ultraman je čisto na rastlinnej strave už 8 rokov, a práve na tejto rastlinnej strave podáva najväčšie športové výkony. Teda aspoň pre mňa také sú, dať za 7 dní 5 ironmanov (nazývajú to EPIC5) je pozoruhodný výkon, alebo zabehnúť 160 km vkuse. Táto kniha inšpirovala Peťa stať sa vegánom, a nás oboch, aby sme začali opäť behať. Píše tam svoj príbeh, ako sa sa k tomuto zdravému aktívnemu životnému štýlu dostal a ako sa stravuje.

A toto smoothie odporúča pred športovým výkonom a po ňom. Je to zmes zelenolistej zeleniny (ideálny je kel), ovocia (banány a sezónne ovocie), semien (slnečnica, konope, sezam, ľan, tekvica) a superpotravín (chia, čučoriedky, chlorella, morské riasy, goji). Zvyčajne nemiešam dokopy ovocie a olejnaté semená, ale podľa Richa Rolla je dôležité pred a po športovom výkone doplniť živiny a elektrolyty, ktoré toto smoothie obsahuje. Zasýti na dlhšiu dobu a sú v ňom vitamíny, stopové prvky, minerálne látky, zdravé tuky, bielkoviny a cukry. Takže sme si z neho spravili raňajky. Peťo zmixuje a nachystá mi každý deň tento nápoj a ja potom vládzem behať popri troch deťoch celý deň a neodpadávam od únavy a vyčerpania. Naopak, keď môžem, idem si zabehať do lesa.

Prečo dávame práve tieto potraviny? 

Kel obsahuje aminokyseliny, vápnik, pomáha pri tvorbe svalovej hmoty a obsahuje veľké množstvo vitamínu C. Zastúpený je aj beta-karotén, vitamíny skupiny B a vitamín E. Je skvelým zdrojom vápnika. Ďalej je v ňom zastúpený mangán,  dôležitý pri metabolizme bielkovín a cukrov. 

Olejnaté semená zas obsahujú zdravé tuky, bielkoviny a sú výborné na výdrž pri športe. Najčastejšie používame konopné semená. Obsahujú ideálny pomer omega 3 a 6 mastných kyselín, obsahujú celé spektrum aminokyselín, vrátane esenciálnych. Taktiež sú bohaté na horčík (okrem iných minerálov ako jód, železo, fosfor, draslík, zinok, chróm), ktorý je ideálny pri športe, eliminuje kŕče. Vďaka B vitamínom (hlavne B6) odstraňuje únavu, regeneruje tkanivá.

Morské riasy sú vysoko koncentrovaný zdroj živín. Obsahujú niekoľkokrát viac vápnika ako mlieko, a niekoľko násobne viac železa ako hovädzie mäso. Neobsahujú takmer žiadny tuk, a preto v sebe nehromadia toxické látky, ako karcinogény. Obsahujú množstvo dôležitých živín: jód, sodík, vápnik, celé spektrum vitamínov B. Majú antioxidačný, protirakovinový, protiplesňový a protizápalový účinok. Sú zásadité a pomáhajú redukovať metabolické prekyslenie organizmu.

Čučoriedky obsahujú antioxidanty, sú bohaté na železo, rôzne vitamíny, či stopové prvky. Pomáhajú pri znižovaní cholesterolu, preventívne proti rakovine, sú dobré na mozog, srdce, na pokožku.

Chlorella posilňuje imunitný systém, stimuluje rast a tvorbu tkanív, zlepšuje úroveň mikroflóry v celom tráviacom trakte, podporuje trávenie, detoxikáciu organizmu a obsahuje rôzne vitamíny a stopové prvky. Je bohatým zdrojom chlorofylu, zlepšuje krvný obraz, hojenie rán, bráni zápalom. Zlepšuje okysličenie organizmu, čím bráni vzniku infekčných ochorení. Liečitelia tvrdia, že zelené farbivo uchováva slnečnú energiu.

A ovocie pre jeho rýchle cukry je takisto ideálne pri športovom výkone. Ja mám navyše rada sladké na ráno a sem tam mám pocit, že doma podávam celkom slušné športové výkony pri deťoch, práci a domácnosti, takže sa toto smoothie stalo mojimi obľúbenými raňajkami. 

 

Prísady

2 porcie (cca 2 x 5 dcl)

  • hrsť kelových listov (vyrezať stred)
  • 1PL olejnatých semien (lúpané konopné semienka, chia, čierny sezam, ľan, tekvica, či slnečnica)
  • 1/2 ČL morskej riasy v práškovej forme (kelp, dulse, alebo nori)
  • 3 banány
  • 1 jablko
  • 1 PL bobuľového ovocia (čučoriedok, jahôd, černíc)
  • 15 tabliet chlorelly
  • 500 ml vody (alebo rastlinného mlieka, napríklad konopné, alebo mandľové)

Postup:

Najprv dáme do mixéra semená, chlorellu, čučoriedky, morské riasy, kelové listy. Navrch dáme ovocie a zalejeme vodou a zmixujeme dohladka. Nalejeme do pohárov a podávame.

Tip

Ku kelu môžete použiť aj inú listovú zeleninu. Teraz v zime pestujeme na okne mrkvovú a petržlenovú vňať z odrezkov. Pripravíte si ich veľmi jednoducho. Z mrkvy, či petržlenu odrežete z vrchnej časti asi 1 cm a položíte do vody k oknu. O pár dní vyrastie vňať, ktorú odrežete, dáte do smoothie a zas necháte dorásť. Hneď ako vyjde na jar jedlá burina, tak ku kelu budeme pridávať žihľavu, zádušník, hviezdicu, či iné.