Krtkova torta s domácim straciatellovým krémom z hodvábneho tofu

Krtková vegan torta s domácim hodvábnym tofu krémom

Krtkova torta je lahodný banánový krémový čokoládový koláč! Základom je čokoládový korpus, banány, rastlinný krém s kúskami čokolády a posypaný čokoládovou mrvenicou. Navyše je to jednoduchý recept. Poslednú dobu som zahliadla viacero fotiek tejto torty. Nedávno aj vo vegánskom prevedení! V ten večer som si pekne sadla za počítač a hľadala som ten naj recept, bez oleja, cukru. A tu som narazila na problém. Kde zohnať takú hustú smotanu na krtkovu tortu. Čo teda hodvábne tofu? To by mohlo fungovať, len ani to sme nemali. Mali sme len sójové bôby. Len tak mimochodom som si teda pozrela, ako sa také tofu vyrába. Ako veľmi je to náročné? Pustila som google na plné obrátky a zrazu to bolo. Vôbec to nevyzeralo náročne! Rovno som namočila sóju do vody a naštudovala som si postup. Výsledok bol super. Na prvýkrát sa mi hodvábne tofu podarilo úplne parádne. Takže tu nájdete postup aj na ten, ale samozrejme, môžete to preskočiť a zadovážiť si hodvábne tofu, alebo tuhú rastlinnú smotanu, ak nechcete jesť sóju. Každopádne je to mega rýchla torta, po ktorej sa budete oblizovať za ušami. Jemná chuť, plná ovocia a straciatellového krému. 

Dúfam, že vám bude chutiť. Táto čokoládová krtkova torta je:

-bez oleja

-bez rafinovaného cukru

-bez vajec

-bez kravského mlieka

-jednoduchá

-krémová

-ovocná

Krtková vegan torta s domácim hodvábnym tofu krémom

Čo teda obsahuje? Hlavné prísady sú:

-celozrnná špaldová múka,

-hodvábne tofu (dá sa nahradiť pudingom, alebo tuhou rastlinnou smotanou, ak nechcete sóju)

-datľový sirup

banány

-kakaový prášok

-čokoláda na varenie

Nie je tu kvapka oleja. Olej je spracovaná potravina bez vlákniny so 100% obsahom tuku. Namiesto toho radšej použijem celistvú potravinu, v tomto recepte rozpučený banán. Navyše som zistila, že torta bez oleja je famózna! A nie je to tuková bomba.

Trstinový cukor u nás nenájdete. Najradšej používam na sladenie datľový sirup. Je z datlí a vody, čiže celého ovocia, kde je vláknina (pomáha pri črevných pohyboch), antioxidanty. Štúdie dokazujú, že datle by mohli byť nápomocné pri znižovaní zápalových faktorov v mozgu, a teda prevevnciou pri Alzheimerovej chorobe. Datle majú nízky glykemický index, čo je vhodné sladidlo pri cukrovke. Kupujeme hotový datľový sirup, ale veľmi ľahko si viete vyrobiť datľovú pastu zo šušených datlí a vody. Namočíte datle na pár hodín do vody a zmixujete v mixéri na pastu. Datle sú pre mňa najvhodnejšie sladidlo, ale ak nemáte doma datle, môžete použiť med.

Krtková vegan torta s domácim hodvábnym tofu krémom

Takéto recepty a ďalších 105 perfektných receptov vás čaká v našom online kurze: 21-dňovej zmene. Je to kurz kde sa dozviete ako sa stravovať zdravšie. Nájdete tu návody, čo si nachystať v kuchyni, kde a čo nakupovať, ako variť, čo s čím kombinovať. Všetko detailne no zároveň jednoducho popísané. Nie je to kurz len o varení, ale každý deň rozoberáme aj tému, ktorá sa týka výživy a optimálneho zdravia. Je to kurz o plnohodnotnej strave. Zároveň sme mysleli aj na všetky možné alergie a intolerancie, skrátka každý si tu príde na svoje.

Prísady:

Počet porcií: cca 12-15, čas prípravy: 15 minút, čas pečenia: 30 minút, čas chladenia: 1-2 hodiny

Korpus:

 • 2 šálky celozrnnej hladkej špaldovej múky (alebo ovsenej bezlepkovej)
 • 1 1/2 šálky rastlinného mlieka (sójové, mandľové, ovsené, špaldové)
 • 1 šálka datľového sirupu
 • 1/2 šálky rozpučeného banánu, alebo akéhokoľvek riedkeho lekváru
 • 1/2 šálky kakaového prášku (alebo karobu)
 • 1 vanilkový cukor
 • 1 čl prášku do pečiva bez fosfátov
 • 1/2 čl jedlej sódy
 • štipka soli
 • 50g čokolády na varenie (odporúčam čítať zloženie, nie všetky sú vegan)
 • 2x hodvábne tofu (100g sóje, postup na domácu výrobu nižšie), alebo tuhá rastlinná smotana, či puding
 • 2-3 banány
 • 1 pl tapiokového škrobu
 • citrónova šťava z 1 citróna

Postup:

Korpus:

Zapneme rúru na 180 stupňov. Suché prísady (múku, kakao, prášok do pečiva, jedlú sódu, soľ) zmiešame vo veľkej miske. K tomu pridáme mokré prísady (rastlinné mlieko, rozpučený banán, datľový sirup) a premiešame. Nalejeme do vymastenej tortovej formy vystlanej papierom na pečenie. Dáme piecť na 180 stupňov, 30 minút. Keď je koprus upečený, spravíme test špajlou, ak je čistá, vyberieme z rúry a necháme vychladnúť. Potom vrchnú tretinu korpusu vodorovne odrežeme a dáme do misky. Podrvíme v prstoch na mrvenicu.

Krtková vegan torta s domácim hodvábnym tofu krémom

Medzitým si nachystáme plnku.

Domáce hodvábne tofu

Na výrobu hodvábneho alebo obyčajného tofu potrebujeme sójové bôby, vodu a koagulant (zrážadlo), čo oddelí vodu od zmesi. Tu je viacero môžností, citrónová šťava, potravinárska sadra, alebo potravinová epsomská soľ. Ja som skúšala citrónovú šťavu a epsomskú soľ. Lepšie výsledky som mala s citrónovou šťavou.

Krtková vegan torta s domácim hodvábnym tofu krémom

Namočíme 100g sóje aspoň na 4 hodiny, môže byť aj dlhšie. Potom dáme do mixéra, na 1 šálku namočenej sóje ide 5 dielov vody.

Krtková vegan torta s domácim hodvábnym tofu krémom

Vo vysokovýkonnom mixéri zmixujeme zmes najemno, zaberie to 30 sekúnd. Ak nemáte vysokovýkonný mixér, mixujte dlhšie v menších množstvách. Cez gázu (alebo syrársku plachtu) a sitko prelejeme túto zmes do hrnca, aby sme oddelili mlieko od okary.

[av_image src='https://zivotjezmena.sk/wp-content/uploads/IMG_5870.jpg' attachment='7945' attachment_size='full' align='center' styling='' hover='' link='' target='' caption='' font_size='' appearance='' overlay_opacity='0.4' overlay_color='#000000' overlay_text_color='#ffffff' copyright='' animation='no-animation' av_uid='' custom_class='' admin_preview_bg=''][/av_image]

Okara je tuhá časť sóje, čo nám ostane po scedení. Gázu poriadne, zároveň veľmi opatrne, vyžmýkame, aby sa neroztrhla. Okaru odložíme bokom, môžeme z nej spraviť okara burgre, skúšali som, vrelo odporúčam. Na nete je receptov až až.

Krtková vegan torta s domácim hodvábnym tofu krémom

Toto surové mlieko odporúčam nevoňať, nie je to neviem aký zážitok :). Necháme zovrieť a na nízkom plameni varíme za stáleho miešania 10 minút, aby sa nepripálilo .

Krtková vegan torta s domácim hodvábnym tofu krémom

Hrniec odstavíme z plameňa a necháme vychladnúť na izbovú teplotu, prelejeme cez sitko, môže sa na povrchu spraviť koža. Nachystáme si poháre s vekom, ktoré sa dajú zatvoriť, ideálne 250ml (1 šálka). Na toto množstvo treba 1 čajovú lyžicu citrónovej šťavy. Sójové mlieko nalejeme do pohárikov a do každého pohára dáme čajovú lyžicu citrónovej šťavy.

Krtková vegan torta s domácim hodvábnym tofu krémom

Jemne premiešame a bez veka dáme naplnené poháre do veľkého hrnca, kde je tak 2 cm vody a varíme pod pokrievku 10 minút. Potom poháriky vyberieme, necháme vychladnúť a použijeme, alebo vychladnuté s viečkom dáme do chladničky. Takto vydržia aj týždeň. Ja som použila vychladnuté tofu z chladničky.

Krtková vegan torta s domácim hodvábnym tofu krémom

Otvoríme pohárik, vylejeme vodu, najlepšie cez sitko, aby nám ostalo len tofu. Tento krok je veľmi dôležitý. Potrebujeme, aby odtieklo čo najviac vody a ostalo nám, čo najtuhšie hodvábne tofu. Stalo sa mi, že som sa ponáhľala (lebo deti skoro odpadli od hladu, bola to otázka života :)), nenechala som poriadne odtiecť vodu a bola z toho riedka smotana. Nechajte preto ozaj poriadne odtiecť prebytočnú vodu.

Krtkova torta

Keď máme hodvábne tofu, alebo inú tuhú rastlinnú smotanu, metličkou jemne vyšľaháme na jemný krém (môžeme použiť aj ponorný mixér na nízke obrátky), k tomu potom pridáme posekanú čokoládu, vanilkový cukor a tapiokový škrob. A máme straciatellový krém.

Krtková vegan torta s domácim hodvábnym tofu krémom

Na spodnú časť korpusu poukladáme na polovicu pozdĺžne prekrojené banány.

Krtková vegan torta s domácim hodvábnym tofu krémom

Na to rozotrieme straciatellový krém do mierneho kopčeka, aby vyzerala ozaj ako krtkova torta.

Krtková vegan torta s domácim hodvábnym tofu krémom

Na krém dáme mrvenicu a máme hotovo.

Krtková vegan torta s domácim hodvábnym tofu krémom

Odporúčam tortu odložiť do chladničky na 1-2 hodiny, aby krém pekne stuhol. To celkom oceníte, keď budete tortu krájať, nebude sa krém roztekať.

Tip:

Na banány môžete dať aj iné čerstvé ovocie, alebo potrieť ovocným džemom (čerešnový, jahodový), alebo banány zameniť za jahody, či iné sezónne ovocie (figy, broskyne).