Makovo-maková torta s džemom (bez oleja, takmer bez múky, bez sóje)

Maková torta s džemom (bez oleja, takmer bez múky, bez sóje)

Nečakala som, že táto makovo-maková torta s extra porciou maku bude taká žiadaná. Videla som recept a keďže sme mak dlhšie nejedli, chcela som ju vyskúšať. Naše staršie dva kusy majú radi makové šúlance, tak som tipovala, že im bude chutiť, ale najmenší Lukáš ešte mak tuším nejedol, tak som ten recept prerobila tak, aby som bola spokojná, ak by mu chutilo, nech je to ozaj tip top recept. A teda, Lukáš šiel ako kosačka. Aj prvý, aj druhý krát, keď som tú tortu piekla, nedal sa zahanbiť. Až som čakala, že bude to mať účinky, ako po makovom odvare, ale bola som sklamaná, nemalo. Aj tak v noci vstával na svoju porciu mlieka ako hodinky. No nič. Aspoň, že je ten mak výživný, spolu s mojimi obľúbenými superpotravinami ako klinček a škorica to je zdravá pochúťka k po nedeľňajšom obede. Klinček a škoricu dávam všade možne pre ich antioxidačné a protizápalové účinky. Aj sem som ich riadne nasypala, nie preto, aby zmenili nejak chuť, ale zo zvyku, lebo sú to jedny z našich obľúbených superpotravín. Nijak ich tam necítiť, nemusíte sa teda báť, že by prebili chuť maku. Tá sa prebiť nedá, ak máte radi mak, tak toto vám zaručene bude chutiť. Mak skladujeme v mraze, je náchylný na oxidáciu a tak ho meliem tesne pred použitím, vždy len toľko, koľko práve potrebujeme.

Zaujímavosti o maku: Mak je bohatým zdrojom vápnika, a preto sa využíva ako preventívny prostriedok proti osteoporóze (100 g maku obsahuje 1400 mg vápnika, čo je 12 krát viac ako v kravskom mlieku a 3 krát viac ako v syroch), upokojuje a priaznivo vplýva na zdravie vlasov, nechtov a zubov, podporuje krvotvorbu, pôsobí proti anémii a stresu. 

Maková torta s džemom (bez oleja, takmer bez múky, bez sóje)

Prísady:

(18 cm priemer tortovej formy, cca 12 porcií)

 • 200 g maku (čerstvo pomletého)
 • 40 g špaldovej múky
 • 50 g cukru z kokosových kvetov (alebo xylitolu, datlového sirupu)
 • 1 pl ľanu (čerstvo pomletého)
 • 1 čl kypriaceho prášku do pečiva
 • 1 čl škorice
 • 1/2 čl mletého klinčeku
 • 3/4 šálky rastlinného mlieka (ovsené, mandľové, alebo vody)
 • 1/2 šálky džemu (slivkový, marhuľový)
 • mandľové hobliny, či strúhaný kokos na dozdobenie
 • štipka soli
Maková torta s džemom (bez oleja, takmer bez múky, bez sóje)

Postup:

Pomelieme mak a ľan, dáme do veľkej misy, kde pridáme ostatné suché suroviny. Vlastne všetko okrem mlieka. Poriadne premiešame a prilejeme rastlinné mlieko, či vodu. Je to tak makové, že či dáme vodu, alebo mlieko, nie je v tom veľký rozdiel. Ak použijete vodu, pridajte 2 pl repkového, či sezamového oleja a bude to na nerozoznanie. Cesto poriadne premiešame a dáme do dvoch tortových foriem s papierom na pečenie a potrieme olejom, aby sa cesto lepšie odlepilo po upečení. Dáme piecť do vyhriatej rúry na 20 minút na 170 stupňov. Necháme vychladnúť oba korpusy, lepšie sa potom oddeľujú od tortovej formy. Na jeden korpus natrieme polovičné množstvo džemu, položíme druhý korpus a natrieme opäť džemom. Tortu ešte môžete posypať mandľovými hoblinami, strúhaným kokosom, podľa toho, čo máte radi.

Maková torta s džemom (bez oleja, takmer bez múky, bez sóje)

Tip

Ak nemáte poruke domáci džem, ale máte sušené slivky, tak stačí ich namočiť na pár hodín do vody, alebo zaliať vriacou vodou, ak máte naponáhlo. Potom vodu zlejete, zmixujete ponorným mixérom, ak treba osladíte a máte hotový slivkový džem na počkanie. My ešte k nemu primixujeme kakaový prášok a lieskovce. Je to tiež 5 minútová akcia, takže sa nebojte, že vás to extra zdrží, a keby aj, za ten gastronomický zážitok sa to oplatí. Bolo to vynikajúce. Všetky tri naše malé kusy to chrúmali, dá sa povedať, že tá torta zmizla do dvoch hodín od upečenia.

Dobrú chuť!