Moje krvné testy po 13 rokoch na čisto rastlinnej strave

Miska s čerstvým kučeravým kelom, ružičkovým, quinou a batatom

Ako sme spustili našu novinku 21-dňový online kurz, momentálne vôbec nestíham plniť môj záväzok pustiť jeden blog za týždeň.

Už dlhšie sa s Peťom pohrávame s myšlienkou si dať skontrolovať krv. U lekára sme neboli viac ako 10 rokov a tak sme si hovorili, že by bolo zaujímavé vedieť, či máme parametre v norme, či máme dostatok B12, vitamínu D a niektorých základných ďalších ukazovateľov ako je krvný cukor, železo, celkový zápalový faktor.

Ľudia naokolo nám aj tak málokedy veria, že môžeme mať ozaj dostatok železa bez výživových doplnkov, či cukor v poriadku napriek veľkým množstvám cukru, ktoré jeme z ovocia, obilniny. Síce sa snažíme vysvetľovať, ako funguje ten mechanizmus, že prírodný cukor problém nie je, ale aj tak chcú vidieť dôkaz. A tak tu je. Nie je to vyslovene podrobný rozbor krvi. Tu sú výsledky po 13 rokoch na čisto rastlinnej strave.

Keď mi brali krv, bolo to celkom komické. Dali mi škrtidlo a hneď mi ho aj dávali dole, keďže krv tiekla prúdom, nestíhali vymieňať skúmavky, doteraz mám pamiatku na oblečení.  Keď videla doktorka zafarbenie krvi s úsmevom poznamenala, že teda rozhodne chudokrvná nie som. Hovorila som jej, aké som mala dobré hodnoty železa počas celého tehotenstva, čo ju zaujalo. Tak som povedala ako sa stravujeme. Milo skonštatovala, že zjavne to robím dobre, kedže som u nej viac ako 10 rokov nebola a prišla som len tak na preventívnu kontrolu. Nejak doktori podvedome stále asi očakávajú, že len na mäse môže byť človek zdravý, i keď ich preplnené ordinácie dokazujú skôr opak. Dobre mi padlo, že ma niekto nepresviedčal o opaku, nenútil jesť aspoň trochu mäsa, keď dojčím a podobne. Keď mi posielala výsledky so správou že sú perfektné, ešte ma pochválila, že len tak ďalej, zjavne nám stravovanie dobre funguje.

 

Tu je zopár základných parametrov z krvných testov:

Železo: 145 g/l (norma 120-155 g/l)

Vitamín B12: 371 pmol/l (norma 152-672 pmol/l)

Vitamín D: 112 nmol/l (optimálna hladina 75-200 nmol/l)

Krvný cukor: 3,8 mmol/l (norma 3,30-5,59 mmol/l)

Priznám sa, na odber krvi som nešla úplne nalačno. Nemám strach, že budem mať príliš vysoký cukor, cholesterol, alebo že to nejak ovplyvní krvné testy. Raňajkujem to isté každý deň, nedala som si nič, čo by som štandardne nejedla. Keďže som mala ovsenú kašu s datľami a jablkami, malo by to ovplyvniť krvný cukor, takže možno za normálnych okolností ho mám ešte o niečo nižší. Keďže dosť výrazne dojčím, jednoducho sa potrebujem poriadne naraňajkovať, do desiatej nevydržím o hlade ani náhodou.

Krvné testy

Je pravda, že odkedy máme deti si študujeme stále viac a viac o strave a vylepšujeme čo sa dá. Prečítali sme desiatky kníh, vedeckých publikácii. Nejdeme podľa najnovších trendov, blogov a našich pocitov. Čítame vedeckú literatúru. Keďže jedlo je ten hlavný zdroj, vďaka ktorému funguje náš organizmus, myslíme si, že je dôležité čo doň dáme. Ak mi niekto tvrdí, že na jedle nezáleží, ako je potom možné, že bez jedla by sme umreli. Asi teda predsa len na ňom záleží. Nie sme junk food vegáni, čo jedia hranolky s coca-colou. Aj keď si Peťo sem tam rád dá vegánsky burger, je to tak raz za mesiac. Denno denne jeme nízkotučnú celistvú rastlinnú stravu, ktorá sa skladá hlavne z ovocia, zeleniny, obilniny, strukovín a olejnatých semien. To je základ nášho stravovania. Čím viac druhov zeleniny, ovocia, hlavne lokálneho a v sezóne. Napriek tomu, že od februára deti básnia o tom, akú majú chuť na melón, jeme ho až keď je u nás v sezóne. Teraz v zime je to ovocie možno obmedzené hlavne na jablká a banány, ale zeleniny aj tej zimnej je až až. Nepotrebujeme v zime paradajky, papriky ani uhorky, tie pravidelne jeme v lete.

Jeme čo najmenej spracovaných potravín, okolo regáloch plných sladkostí, čipsov a iných pochutín ani nejdeme. Deti nielen že nevedia ako chutí horalka, ale ani nevedia čo to je. Ak to nemá výživnú hodnotu, nie je to pre nás jedlo. To, že sa niečo predáva v potravinách ešte neznamená, že to náš organizmus identifikuje ako jedlo. Jedlo pre nás znamená, že nás to vyživuje. Či sa o niečo ochudobňujeme? Aj heroin musí byť po šľahnutí asi turbo fasa pocit. Napriek tomu však vieme, že nám z dlhodobého hľadiska škodí a tak to neradíme medzi zdraviu prospešné látky. Je tak? Je. Takže, nie, neochudobňujeme, skôr sa oslobodzujeme od všetkých tých neduhov, čo nesprávna strava v našich telách robí, lebo nedovolí nášmu organizmu optimálne fungovať.

Ak potrebujete poradiť, niečo pre vás máme: 21-dňovú zmenu, online kurz o rastlinnej strave, kde veríme, že sa dozviete presne to, čo potrebujete.

21-dňová zmena - online kurz