Nadýchaný karobový koláč so slnečnicou, jablkom a úplne bez oleja

Nadýchaný karobový koláč bez oleja

Zdravých sladkostí nikdy nie je dosť. A tak stále skúšam niečo nové a veľmi rada. Táto kombinácia je ozaj výborná. Jablko v koláči takmer necítiť a chuť pomletých olejnatých semien mu dodá takú lahodnú chuť a netreba k tomu ani kvapku oleja potom. Najradšej máme celistvé potraviny, v ich prirodzenej forme a tak dávame prednosť slnečnicovým semienkam pred olejom. Navyše som zistila, že ten olej v koláčoch vôbec netreba. Sú to len prázdne kalórie, bez živín. Naopak olejnaté semená majú okrem živín aj vlákninu. Ak je v recepte olej, nahrádzam ovocím ako jablko, alebo orechovým maslom, ak netrba aby to bolo tekuté, tak meliem olejnaté semená. Aj v tomto pôvodnom recepte bola riadna dávka oleja a takto som to upravila a bol na nerozoznanie od toho pôvodného, ktorý bol tiež vegan. Ak máte chuť stačí sa so surovinami trochu pohrať a vždy sa dá z klasického receptu vymyslieť zdravá alternatíva. A tento nadýchaný karobový koláč teda stojí za to. Poďme na to!

Takéto recepty a ďalších 105 perfektných receptov vás čaká v našom online kurze: 21-dňovej zmene. Je to kurz kde sa dozviete ako sa stravovať zdravšie. Nájdete tu návody, čo si nachystať v kuchyni, kde a čo nakupovať, ako variť, čo s čím kombinovať. Všetko detailne no zároveň jednoducho popísané. Nie je to kurz len o varení, ale každý deň rozoberáme aj tému, ktorá sa týka výživy a optimálneho zdravia. Je to kurz o plnohodnotnej strave. Zároveň sme mysleli aj na všetky možné alergie a intolerancie, skrátka každý si tu príde na svoje.

21-dňová zmena - online kurz

Prísady: 

Počet kusov: 12 väčších kusov , čas prípravy: 10 minút, čas pečenia: 30 minút

 • 250g hladkej špaldovej múky
 • 100g mletej slnečnice (zvládne aj mlynček na kávu)
 • 80g karobu (použila som tmavý)
 • 2 pl mletého ľanu
 • 2 pl tahini 
 • 100ml sójového mlieka (alebo vody)
 • 1 veľké jablko (na kocky)
 • 2/3-3/4 šálky datľového sirupu
 • 2 čl prášku do pečiva
 • 1/4 čl soli
 • 1 pl sezamu na posypanie
Nadýchaný karobový koláč bez oleja

Postup:

Rúru na pečenie zapneme na 180 stupňov. Ponorným mixérom zmixujeme jablko nakrájané na kocky a rastlinné mlieko alebo vodu. V miske zmiešame suché prísady (múku, mletú slnečnicu, mletý ľan, karob, prášok do pečiva, soľ) a primiešame mokré (mix jablko a mlieko, tahini a datľový sirup). Zmes riadne premiešame a vylejeme na misu na papier na pečenie. Použila som veľkosť približne 30x 40 cm, aby bol koláčik vyšší. Rada dávam papier na pečenie, ten netreba ani mastiť a neprilepí sa nič. Na záver posypeme sezamom a pečieme vo vyhriatej rúre 30 minút na 180 stupňoch. Urobíme test vidličkou a ak je čistá, koláč je hotový. Kedže každá rúra pečie inak, odporúčam pre istotu vždy skontrolovať, či je koláč dopečený. Chvíľu necháme vychladnúť a môžeme krájať a podávať. 

Nadýchaný karobový koláč bez oleja

Tip:

Mne najviac chutil len tak, ostatní členovia domácnosti sem tam skúšali aj rôzne džemy a chutilo im. Ak chcete ešte luxusnejší koláč, môžete poliať karobovou polevou. Namiesto slnečnice môžete použiť akékoľvek iné mleté semienka (konopné, tekvicové, sezamové), či orechy (mandle, vlašské).

Nadýchaný karobový koláč bez oleja