Osie hniezda so škoricou (vegánske, bez oleja, bez masla)

Osie hniezda so škoricou (vegánske, bez oleja, bez masla)

Jedného dňa Peťo priniesol domov vegánske osie hniezdo, chuťovo výborné, ale mastné ajajaj… Deti samozrejme Peťovi hlásili, nech ich znova kúpi, že boli výborné. Tak som sa prihlásila, že im spravím také isté. A začala som rozmýšľať čím nahradím olej, či maslo, aby neboli suché. Ako hovorí Peťo, aby sa po nich neprášilo z úst. Tu je výsledok. Nie je tam ani olej, ani maslo a teda suché nie sú ani náhodou, sú presne také, aké sme si ich predstavovali. Pri jednej várke som pridala rastlinnú smotanu a pri druhom pokuse rastlinný jogurt. Oba variatny boli výborné, ale ten s rastlinným jogurtom bol o niečo lepší, takže tu je recept s jogurtom. Dobrú chuť.

Takéto recepty a ďalších 105 perfektných receptov vás čaká v našom online kurze: 21-dňovej zmena. Je to kurz kde sa dozviete ako sa stravovať zdravšie. Nájdete tu návody, čo si nachystať v kuchyni, kde a čo nakupovať, ako variť, čo s čím kombinovať. Všetko detailne no zároveň jednoducho popísané. Nie je to kurz len o varení, ale každý deň rozoberáme aj tému, ktorá sa týka výživy a optimálneho zdravia. Je to kurz o plnohodnotnej strave. Zároveň sme mysleli aj na všetky možné alergie a intolerancie, skrátka každý si tu príde na svoje.

Osie hniezda so škoricou (vegánske, bez oleja, bez masla)

Prísady:

Počet porcií: 15-20 ks, čas prípravy: 20 minút, čas pečenia: 10-15 minút

Cesto:

  • 350 g hladkej špaldovej múky (plus múka na vyvaľkanie cesta)
  • 200 ml rastlinného mlieka (použila som mandľové)
  • 60 ml rastlinného jogurtu
  • 50 g kokosového cukru
  • 1/2 kocky kvasníc

Plnka:

  • 70 g kokosového cukru
  • 60 ml rastlinného jogurtu
  • 3 čl mletej škorice
  • 1 vanilkový cukor (20 g)
Osie hniezda so škoricou (vegánske, bez oleja, bez masla)

Postup:

Najprv si pripravíme kvasnice s 1 pl kokosového cukru, 10 pl teplej vody a 2 pl múky. Misku zakryjeme, necháme 10 minút postáť, aby kvasnice začali pracovať. Tentokrát som bola dosť lenivá, tak som kvasnice dala rovno do veľkej misy a po 10 minútach som zvyšné prísady na cesto dala priamo do tej misy :). Poriadne vymesime cesto, prikryjeme a necháme hodinu stáť na teplom mieste. Keď cesto aspoň dvakrát zväčší objem, môžeme s ním pracovať. Keď vykysne cesto, vyberieme z misy, dáme na pomúčenú plochu a vyvaľkáme cesto s hrúbkou 1 cm. Cesto potrieme jogurtom, v miske zmiešame škoricu, kokosový a vanilkový cukor a posypeme cesto. Dlhšou stranou zrolujeme, až dostaneme veľkú rolku, ktorú nakrájame na 2 cm hrubé kolieska. Poukladáme na plech, na papier na pečenie, necháme dosť miesta okolo, aby mali ešte kam podkysnúť, aspoň 4-5 cm. Necháme ich na plechu ešte 30 minút kysnúť v rúre. Potom zapneme rúru na 180 stupňov a pečieme na 15-20 minút (čas odkedy zapneme rúru). Osie hniezda necháme v rúre počas zohrievania rúry.

Tip:

Osie hniezda môžete podkysnuté do vyhriatej rúry na 180 stupňov, potom sa pečú 10 minút.