Prečo som sa opäť vrátila k ľadovej vode
Keď sme boli malí, mama nás v zime vypustila na pár minút do záhrady len v spodnej bielizni. Mali sme z toho obrovskú srandu. Neskôr sa pridala k ľadovým medveďom na niekoľko sezón a sem-tam som plávala aj ja. Tak som sa dostala k plávaniu v ľadovej vode. Najintenzívnejší zážitok bol plávanie v Dunaji v jednostupňovej vode. Zmrzli mi prsty na rukách a o týždeň sa mi vrátil v nich cit. Pamätám si to dodnes, nebolo to nič príjemné, ale plávanie samo o sebe bolo po vyjdení z vody super. Keď som tam šla, kričala som, bol to ten veľmi nepríjemný pocit. Kvôli deťom som si na osem rokov dala pauzu a zrazu, len tak bez prípravy, som sa tam vrhla opäť. Tentokrát však s nadšením. Zrazu tam nejdem s odporom, ale s radosťou a už to ani nie je take hrozné. Ako je to možné?
Povedzme si úprimne: ísť do ľadovej vody vôbec nie je príjemné. Pocit hrozne studenej vody trvá pár desiatok sekúnd, kým si organizmus na tú zimu zvykne a potom už je dobre. Potom už mrznú len prsty. Nie je to o tom, že by to bolo príjemné. Možno aj preto som sa na to vykašľala, i keď som si to ospravedlňovala, že som tehotná, dojčím a pritom to vôbec nie sú nejaké prekážky. V Rusku sa otužujú všetci, tehotné ženy, či malé deti. Pravda bola, že sa mi už do tej studenej vody nechcelo ísť, nechcelo sa mi tak intenzívne ísť mimo svojho pohodlia. Bolo to príliš veľa námahy. Nevedela som prekonať psychicky ten pocit, aká mi bude zo začiatku hrozná zima.
Nedávno som však bola na jednom veľmi zaujímavom kurze, kde sa spája nastavenie mysle, dýchacie cvičenia a otužovanie. Je to metóda podľa Wima Hofa. Čo-to sme o tom s Peťom čítali, ako sa vďaka tejto metóde sá ovládať svoj autoimunitný systém. Donedávna to bolo niečo neslýchané, predsa je to riadené automaticky naším organizmom. No Wim Hof dokázal, že vďaka týmto trom pilierom (nastavenie mysle, dýchacie cvičenia a vystavovanie chladu) to vieme ovládať aj my. Načo je to dobré? Znamená to, že si vieme ovládať svoj imunitný systém a to už teda je niečo, čo mňa fascinuje.
Tieto tri piliere dokážu spustiť, napomôcť uzdravovaniu tela. Nie je to perfektné? Wima Hofa si zobrali na mušku aj lekári, ktorým to nešlo do hlavy, ako je to možné. Vstrekli mu vnútrožilovo endotoxín z e.coli, čo by malo spôsobiť v tele silné reakcie podobné chrípke, ako vysoká teplota, vracanie. Wim Hof v priebehu niekoľko minút dokázal hodnoty v tele po vstreknutí tejto látky dostať do normálu, žiadne reakcie nemal. Aby dokázal, že nie je nejaký výnimočný len on, naučil svoju metódu niekoľko ľudí a tí dopadli na teste rovnako. Zrazu začínam vnímať, že toto je niečo, čo ma teda veľmi zaujíma a čo by som sa chcela naučiť aj ja, keďže tvrdí, že sa to naučí aj bežný človek. A tak keď som zistila, že aj u nás sú tieto kurzy vedené certifikovaným inštruktorom, neváhala som a šla som.
Tak som sa ocitla v deň kurzu v 4,5-stupňovej vode. Spomenula som si, ako je to neskutočne nekomfortné. Len teraz som to vnímala úplne inak. Brala som to nepohodlie ako posun mojich hraníc komfortu. Boli sme tam skupina 25 ľudí, davová psychóza, keď tam šli všetci, robí svoje. Ja som však chcela v tom pokračovať. Na otužilecké akcie sa mi nežiada odísť v deň voľna od rodiny na dve hodiny. A tak si som vymyslela, že sa budem doma kúpať v záhrade v kadi. Len kde zohnať takú veľkú kaďu? Jedno ráno som behala u nás dedine okolo záhradníckych potrieb. Zašla som tam a akurát mali presne takú, akú som chcela. O pol hodinu som už doma do nej liala vedrá vody a chystala si na ďalší deň kúpanie. V noci mrzlo a tak ráno bola pekne vychladená. Takto to mám priamo pred nosom a nemôžem sa vyhovárať, že stratím pri tom veľa času, že idem od rodiny v deň voľna.
Jednoducho cítim, že tam musím ísť a idem. Tak jeden až dvakrát za týždeň sa tam na pár minút ponorím. Potrebujem takéto silné výzvy. Potom ako vyjdem z takej ľadovej vody som spokojná, že som napriek tomu chladu hneď nevyšla, ale vydržala som tam pár minút. Dodržala som to, čo som si zaumienila. Navyše je to užasná meditácia prítomného okamihu, ten chlad mi nedovoľuje myslieť na nič iné, len na hbloký nádych a výdych.
Zdravotné hľadisko je obrovký bonus navyše. Niekde som čítala, že ľadová voda spôsobí to, že sa krv nahrnie do životne dôležitých orgánov a tak sa prečistia. Navyše pri vstupe do ľadovej vody dýcham z plných pľúc, čiže sa aj telo okrem toho výborne okysličí, čo takisto napomáha liečebným procesom v tele. Organizmus sa zbavuje kyslosti a stáva sa viac zásaditým.
Nielen otužovaniu vďačím za svoje zdravie, idem aj ďalej. Strava ktorú denno denne jem má na to veľmi veľký vplyv. Ak máte chuť sa o tom dozvedieť viac, niečo pre vás máme: 21-dňovú zmenu, online kurz, kde počas 21 dní vám poskytujeme recepty na raňajky, obedy, večere a dezerty, ktoré sú výživou pre telo, nie záťažou. Zároveň sú však veľmi chutné a dobre vyzerajú. Spolu tú nájdete 105 receptov, ktoré môžete dokola striedať. Tento kurz je nabitý informáciami, čo je škodlivé a prečo, všetko vedecky podložené, podrobne a zároveň zrozumiteľne vysvetlené.
Vystavovanie sa chladu precvičuje sťahovanie ciev. Dochádza tak k priamej stimulácii krvného obehu a k zvýšenej rýchlosti metabolizmu, ktorý na oplátku znovu zvyšuje energiu. Studená voda výrazne znižuje zápalové proteíny v tele. Pobytom v ľadovej vode si aj zvyšujeme percento hnedého tuku, s ktorým sa rodíme. Tým, že sa obliekame, niekedy až príliš, stratíme tento hnedý tuk, ktorý nás prirodzene zahrieva. Hnedý tuk je druh tukového tkaniva s ktorým sa rodíme a dokáže priamo uvoľňovať energiu (na rozdiel od bieleho tuku, ktorý energiu iba ukladá) a produkuje teplo. Výsledky rôznych štúdií dokazujú, že hnedý tuk prispieva k produkcii tepla. Ľudia nezávisle na svojom veku si tento druh tukového tkaniva môžu znovu získať, a to pravidelným tréningom v nízkych teplotách.
Tých argumentov prečo sa vystavovať chladu sa nazbieralo toľko, že moje jediné proti, že mi je to nepríjemné, zrazu prestalo mať váhu. A tak sa ponáram znovu a znovu. Ako sa vraví, to sa nedá opísať, to treba zažiť. Je to tak!