Varený majonézový šalát s robi “mäsom”

Majonézový šalát s rybími prstami

Náš majonézový šalát šrotujeme všetci tí, ktorí sedia u nás za Vianočným stolom. Preto ho navaríme radšej podstatne viac, aby sme si nepozerali potom cez prsty, že niekto si naložil dva krát a druhému sa neušlo. Je tam síce vegan majonéza, ale celkovo nie je taký ťažký, že by nás na dve hodiny odrovnal. Je to celkom rýchlovka, takže ho chystáme na Štedrý deň doobeda. Áno, aj ho rovno obedujeme. No budeme sa na neho pozerať ďalšie 4 hodiny? Ani náhodou. Musíme predsa zistiť, či nie je pokazený, nedochutený a podobne, no!

Prísady

počet porcií: 4, čas chystania: 15 minút, čas varenia: 10-15 minút

Šalát k majonéze

  • 6 veľkých sladkých zemiakov (alebo polovica maslovej tekvice)
  • 2 šálky čerstvého alebo mrazeného hrachu (400g balenie)
  • 1 fľaša (7dcl) nakladaných kyslých uhoriek
  • 1 mrkva
  • 1 šálka mrazenej kukurice
  • 1 šálka mrazeného zeleného hrachu

Majonéza

  • 1-2 balenie majonézy spak
  • 1 šálka vody z kyslých uhoriek
  • 1 PL horčice
  • čierna soľ podľa chuti (je v nej síra, budete mať pocit, že jete ozajstnú vaječnú majonézu)

Postup

Majonézový šalát

Uvaríme batáty, treba ich strážiť, veľmi rýchlo sa uvaria, stačí aj 5 minút, ak sú rozvarené, nie je to ono a nepôjdu tak ľahko cez mriežku krájať. V druhom hrnci na pare s trochou soli uvaríme hrach, mrkvu, kukuricu. Dajte len zeleninu, ktorú máte radi. Medzitým si nachystáme majonézu. V miske zmiešame všetky prísady na majonézu a poriadne premiešame, alebo zmixujeme ponorným mixérom, alebo vyšľaháme. Nakrájame kyslé uhorky na kocky a dáme do veľkej misy.

Hotové zemiaky necháme vychladnúť, ošúpeme ich a pretlačíme cez mriežku a pokrájame na menšie kocky. Dáme do veľkej misy k pokrájaným kyslým uhorkám a pridáme ešte ostatnú zeleninu. V malej nádobe zmiešame všetky prísady na majonézu a prípadne ešte dochutíme. Prilejeme vymiešanú majonézu a poriadne premiešame.

Majonézový šalát s rybími prstami

Robi oválky/plátky

Robi predávajú v 500g balení, je ich tam okolo 8 kusov. Jeden po druhom ich nasucho (alebo na 1 pl oleji) opražíme na panvici. Pokvapkáme tamari omáčkou a mletou sladkou paprikou, z jednej, z druhej strany pár minút a podávame. Robi chystáme tesne pred jedením, tie sú najlepšie čerstvé.

Tip

Ak nezoženiete robi, alebo chcete viac druhov, tak tempeh, či obyčajné rofu v marináde (tamari, balzamikový ocot, cesnak) sú takisto veľmi chutné. U nás chystáme minimálne k robi plátkom aj tofu, nech je to pestrejšie.

Už sme vyskúšali namiesto zemiakov aj hokaido (netreba šúpať), či maslovú tekvicu (treba šúpať), ktoré sa varí ešte kratšie ako batáty, čiže fakt pár minút, okolo 5-7. Potom sme pokrájali na kocky a bolo to vynikajúce.