Vegan sacher torta plnená marhuľovým džemom a bez cukru

Vegan sacher torta bez cukru

V jednej knihe, ktorú deti majú veľmi radi a ju počúvajú, či čítajú stále dokola, sa spomína sacher torta. Keďže naši ešte nikdy sacher tortu nejedli a ja si tiež nespomínam, že by som nejakú koštovala, tak reku ju upečiem. Predstavovala som si, že je to nejaký komplikovný recept, ale celkom ma prekvapilo, aké je to jednoduché. My sme čokoládoví, takže šla som na istotku. I keď vlastne u nás čokoládové znamená karobové. Aj tu som namiesto kakaového prášku do korpusu, použila karob. Tentokrát som ako sladidlo použila med, nemali sme xylitol. Trochu som sa toho obávala, či neprebije chuť sacherky. Neprebila! Vlastne, neviem ako chutí sacherka, nikdy som ju nejedla, ale takto si ju predstavujem. Peťo to má podobne, netuší ako chutí klasická, ale o tejto povedal toľko: “Táto je dokonalá.”

Vegan sacher torta bez cukru

Takéto recepty a ďalších 105 perfektných receptov vás čaká v našom online kurze: 21-dňovej zmene. Je to kurz kde sa dozviete ako sa stravovať zdravšie. Nájdete tu návody, čo si nachystať v kuchyni, kde a čo nakupovať, ako variť, čo s čím kombinovať. Všetko detailne no zároveň jednoducho popísané. Nie je to kurz len o varení, ale každý deň rozoberáme aj tému, ktorá sa týka výživy a optimálneho zdravia. Je to kurz o plnohodnotnej strave. Zároveň sme mysleli aj na všetky možné alergie a intolerancie, skrátka každý si tu príde na svoje.

Prísady:

Počet porcií: 12 porcií , čas prípravy: 20 minút čas pečenia: 45 minút

Korpus:

 • 2 šálky hladkej celozrnnej špaldovej múky (dala som 1š cícerovej múky)
 • 1 1/2 šálky rastlinného mlieka
 • 1/4 šálky oleja (slnečnicový)
 • 2/3 šálky karobu
 • 1 šálka medu
 • 1 čl kypriaceho prášku
 • 1/2 čl jedlej sódy
 • štipka soli
 • marhuľový džem

Čokoládová poleva:

 • 100g horkej čokolády
 • 6 pl rastlinného mlieka
 • 2-3 pl datľového sirupu

Postup:

Zapneme rúru na 180 stupňov. Vo veľkej miske zmiešame suché prísady (múka, kypriaci prášok, jedlá sóda, karob) a premiešame. V menšej miske zmiešame mokré prísady (mlieko, olej, med). Mokré prísady prilejeme do veľkej misky a zmiešame. Nachystýme si tortovú formu, ja som dala do formy s priemerom 18 cm, vymastíme formu olejom. Na spodok dávam papier na pečenie, lepšie sa to oddeľuje. Dáme piecť na 45 minút. Po upečení necháme vychladnúť. Vodorovne prekrojíme korpus na dve časti a vrchnú časť odložíme na bok. Na spodnú časť dáme riadnu porciu marhuľového džemu. Ja používam domáci, čo som robila v lete, je tekutejší. Preto ho dám viac do stredu, keď na neho položím vrchnú časť cesta, aby nevytiekol. A potom už len polejem čokoládou. Vo vodnom kúpeli roztopíme všetky prísady na čokoládu. Na veľmi malom ohni ju stále miešame, až kým sa z toho nevykľuje kompaktná hmota. Mlieko prilievam po lyžiciach, aby to nebolo zas príliš tekuté. Nalievame od stredu a postupne rozotierame ku krajom a po okrajoch. Takto nám nestečie mimo torty. Potom už len nechať vychladnúť a šupnúť do chladničky. Robili sme rovno dve torty. Na skúšku. Jednu sme zjedli priamo v ten deň a druhú tortu na ďalší deň. Na ďalší deň sa o niečo lepšie krájala, lepšie držala pokope. Ale chuťovo boli obe výborné.

Vegan sacher torta bez cukru

Tip:

Ak by som mala doma vanilku, určite by som ju tam dala. Ale mala som kardamóm, tak som dala ten a chutila. Ale veľmi ho tam nebolo cítiť.