Vegánske marokánky bez múky, cukru, masla, s bezlepkovou alternatívou
Marokánky sa predávajú všelikde. No nájsť vegánske je celkom umenie. Pár razí sme ich s Peťom našli v jednom bio obchode, ale potom ich už nemali ani tam. Nedávno som si na ne spomenula znovu a potom sme u kamošov videli recept na vegánske marokánky. Lenže tam šla pohánka, pohánková múka, kokosový olej a to nemáme u nás v láske. Ani všelijaké sušené ovocie ako brusnice som nemala v úmysle kvôli tomuto receptu špecialne kupovať a tak som si sadla za počítač a pozrela som rôzne recepty vegan marokánok, bezlepkových, či klasických a vyšiel mi z toho tento recept. Najradšej používam to, čo máme doma. Navyše populárne vegan maslo je u nás totálny prepadák, lebo obsahuje palmový a kokosový tuk. A bežne marokánky sa robia s nejakým tukom, ale keď ochutnáte, zistíte, že ten tuk tam vôbec nechýba. Orechy a olejnaté semená majú tuku dosť. Suroviny som dávala odhadom, takže to nie je úplne presné, pardon. Najradšej robím od oka, ak to vyslovene nevyžaduje recept, idem na to pocitovo a zatiaľ mi to vychádza. Nabudúce to zmeriam a prípadne doplním. Tu je dôležitá je konzistencia a keď tá bude ako má byť, nemáte čo pokaziť. Tento recept je veľmi flexibilný, v podstate potrebujete orechy, olejnaté semená, sušené ovocie, obilninu. Ale aký druh ozaj použijete, to už je na vás. V tipoch nižšie nájdete alternatívy na jednotlivé prísady.
Takéto recepty a ďalších 105 perfektných receptov vás čaká v našom online kurze: 21-dňovej zmene. Je to kurz kde sa dozviete ako sa stravovať zdravšie. Nájdete tu návody, čo si nachystať v kuchyni, kde a čo nakupovať, ako variť, čo s čím kombinovať. Všetko detailne no zároveň jednoducho popísané. Nie je to kurz len o varení, ale každý deň rozoberáme aj tému, ktorá sa týka výživy a optimálneho zdravia. Je to kurz o plnohodnotnej strave. Zároveň sme mysleli aj na všetky možné alergie a intolerancie, skrátka každý si tu príde na svoje.
Prísady:
Počet kusov: 15-20 kusov , čas prípravy: 15 minút, čas pečenia: 15-17 minút
- 3/4 šálky ovsených vločiek (pre bezlepkovú verziu pšenové, pohánkové vločky)
- 1/2 šálky rastlinného mlieka
- 3 pl tekutého sladidla (datľový sirup, javorový, med)
- 3/4 šálky sekaných mandlí
- 1/4 šálky nevareného pšena
- 1/4 šálky lúpaného konopného semienka
- 3/4 šálky sušeného ovocia (mali sme hrozienka a datle)
- vegan čokoláda na varenie (na polevu)
Postup:
Zapneme rúru na 180 stupňov. Ovsené vločky pomelieme na múku, dáme do malého hrnca a povaríme s rastlinným mliekom a datľovým sirupom. Vznikne hustá hmota, preto ju treba stále miešať, aby sa nepripiekla. Varíme na malom ohni približne 5 minút. Potom odstavíme a pridáme okrem čokolády, ktorá bude na polevu, všetky ostatné suroviny. Nevarené pšeno tiež, ako sa upečú marokánky, bude stále chrumkavé, čiže netreba ho dopredu variť. Poriadne premiešame. Mala by vzniknúť jedna hustá hmota, ktorá síce drží pokope, ale len tak tak. Aby boli marokánky aj chrumkavé, toto je veľmi dôležité. Suché prísady nemôžu plávať v uvarených ovsených vločkách s mliekom a sirupom. Potrebujeme len toľko lepkavej hmoty, aby to všetko držalo pokope. Ja som mala nachystané ešte mandle a sušené ovocie v zásobe, keby bolo treba. Ak máme takú hmotu, super! Na plech dáme papier na pečenie, naberieme 1 polievkovú lyžicu a vytvarujeme placky s priemerom 4 cm a na hrúbku taký 1 cm. Minieme takto celú hmotu a dáme piecť na 15-17 minút, kým začnú chytať farbu. Medzitým vo vodnom kúpeli roztopíme čokoládu. To znamená, že do väčšieho hrnca dáme trochu vodu a na to položíme menší hrniec, kde dáme čokoládu. Sem tam premiešame, ak chceme redšiu prilejeme pár lyžíc mlieka, prípadne osladíme, ak máme radi sladšie. Keď sa marokánky dopečú, vyberieme necháme vychladnúť, ja som ich šupla ešte do mrazu na 10 minút, aby roztopená čokoláda, ktorou ich polejeme rovno stuhla. Zoberieme marokánku a z jednej strany ju namočíme do roztopenej čokolády, trochu necháme odtiecť a položíme na papier na pečenie. Takto namočíme všetky marokánky. Ak máte radi veľa čokolády, tak si dajte druhú rundu. Potom dáme všetky do chladu. Môžete ich aj zamraziť, aby vám dlhšie vydržali. Ja som ich dala na seba a medzi ne papier na pečenie, o ten sa neprilepia a tak šetríte miesto v mrazničke.
Tip:
Sušené ovocie môžete zameniť za akékoľvek iné, ak nemáte radi hrozienka, či datle, brusnice sa tam hodia tiež. To isté platí na orechy. Mandle sa dajú nahradiť lieskovcami, vlašskými a konopné semienka sa dajú nahradiť posekanou slnečnicou. Pšeno môžete nahradiť quinou. A namiesto ovsených vločiek môžete použiť iné, alebo použiť jednoducho múku.