Vegánske maslo

Vegánske maslo

Už dlhšie som rozmýšľala nad vlastne vyrobeným maslom. Hlavný dôvod je palmový tuk, jeho stuženie. Už dlho počúvam, ako kvôli palmovému tuku hynú orangutany pri klčovaní lesa. A potom som sa dočítala, ako sa tento palmový tuk upravuje. Tekutý tuk ľahšie podlieha oxidácii. Chceme, aby mal dlhšiu životnosť, ostal pri izbovej teplote v tuhom stave, neroztopil sa a dobre sa rozotieral, toto všetko je veľmi dôležité pre potravinársky priemysel. A preto tieto tuky hydrogenujeme. Pomocou hydrogenácie vzniknú transmastné kyseliny. K hydrogenácii tukov sa používa vysoká teplota a kovový katalyzátor, čo prinúti atómy vodíka dostať sa späť k atómom uhlíka v reťazci mastných kyselín. Pri procese hydrogenácie vzniká pre naše telo neprirodzený a nevhodný tuk, takzvané trans-mastné kyseliny. Čo však sa však veľmi nepropaguje sú negatívne účinky na zdravie. Tieto trans-tuky náš organizmus nevie stráviť, upchávajú naše cievy a tak zvyšujú cholesterol, zápal v tele, vedú k srdcovo cievnym chorobám, infarktom, cukrovke, sú stimulátorom aterosklerózy, degeneratívnych ochorení buniek a niektorých druhov rakoviny, prispievajú k obezite, artritíde.

Trans-tuky pochádzajú z troch hlavných zdrojov:

  • priemyselná hydrogenácia (stužovanie) olejov (pri výrobe tukových nátierok a tukov na pečenie)
  • zahrievanie a praženie olejov pri vysokých teplotách
  • bakteriálna transformácia nenasýtených mastných kyselín v bachore prežúvavcov, napr. kráv a oviec (tieto kyseliny prechádzajú do tuku, mäsa a mlieka)

A tak sme vylúčili časom aj musli (vymenili sme za domáce), vylúčili sme vegánsku nutelu, pre istotu všetko, čo obsahuje palmový tuk. Napriek tomu, že je to chutné, my karcinogény nejeme, a tak mi neostalo nič iné, len vymyslieť náhradu. A podarila sa mi celkom skvelá. Navyše sme ju vyrábali spolu s deťmi, takže o to väčšia zábava. Hlavne pre nich. Namiesto 3 minút nám to trvalo asi 10, ale spokojnosť detí je na prvom mieste. Navyše, to maslo som robila pre nich. My sa nikam neponáhľame, my máme moooore času. Sem tam ho vlastne až toľko nemám, keď chce najmenší cucať, alebo ísť spať. Ale to som sa naučila za pochodu menežovať.

Takže späť k maslu. Toto maslo som minule zabudla skryť do chladničky, keď som ho natierala na lievance a aj po hodine držalo pekne pokope. Rozotiera sa tiež výborne, takže milovníci masla, vyskúšajte! Použili sme kokosový olej, ryžové mlieko, slnečnicový lecitín (aby to lepšie spolu držalo), kurkumu, soľ, jablčný ocot a olivový olej. Nachystať si treba ešte nádobu, v ktorej budeme maslo podávať, ponorný mixér a ide sa na to!

 

Prísady:

(cca 100g masla)

  • 1/2 šálky kokosového oleja
  • 1/4 šálky ryžového mlieka
  • 1 PL olivového oleja
  • 1 ČL jablčného octu
  • 1 ČL slnečnicového lecitínu (alebo psyllia, no nemusí byť)
  • 1/2 ČL kurkumy
  • 1/4 ČL soli

 

Postup:

Všetky prísady dáme do nádoby a ponorným mixérom zmixujeme do hladka. Vylejeme do nádoby a dáme do mrazničky na hodinu. Čítala som, že je dôležité dať maslo do mrazu, aby sa čím skôr schladilo, že potom má takú krémovú chuť.

Vegánske maslo

Tip

Slnečnicový lecitín môžete zameniť za psyllium, alebo vynechať, nemyslím si, že je to kľúčová prísada. Ešte sa to dá vylepšiť lahôdkovým droždím, to vyskúšam nabudúce.