Ako reagujem, keď dieťa chce zjesť niečo, čo nie je vegan?

Svetový jazyk

Na futbalových zápasoch deti často dostávajú po zápase mliečne oblátky.
Po takomto jednom zápase mi Jarka hovorí, že ona si chce dať tento keksík. Prečítala som jej zloženie a ona na to, že jej je to jedno. Chce to zjesť, aj keď obsahuje mlieko! A hotovo! Všetci ostatní to jedia, tak chce aj ona!

Čo som vtedy urobila?

Povedala som jej: “Zober si to, ale najprv ti chcem doma niečo ukázať a potom sa rozhodneš.”
Zakazovanie nepraktizujeme. Praktikujeme vysvetlovanie.
Veeeeľa vysvetľovania. A zas vysvetľovanie. Aj mňa presvedčia informácie a nie to, že mi niekto nakáže, že takto to rob a hotovo! Lebo ja som povedal. Nefunguje to na mňa, prečo by to malo na deti? Aj oni rozmýšľajú, akurát potrebujú vysvetlenie primerané ich veku. Takže….

Doma sme si s Jarkou pustili video, ako sa vyrába to kravské mlieko. Popri tom som jej vysvetľovala, čo sa deje.
Nič nechutné, obyčajné kravy, ktorým odoberú mláďatko po narodení, aby sme my mali ich mlieko.
Videla, ako kravy plačú za svojimi mláďatkami.
Videla kravíny, kde sú celý deň zavreté, napojené na prístroje, ktoré im odsáva mlieko, ich zapálené vemená.
A potom, ako idú na istú smrť, keď už im mlieka toľko netečie.
Úplne jej to stačilo.

Jarka potrebovala pripomenutie, ako to je. Ako sa vyrába mlieko, mäso. Pozerali sme to veľmi dávno a trklo mi, že to asi treba oprášiť.
Že to nie je biela tekutina, čo tečie z kohútika, že za tým niečo je.
Akonáhle si to spojila, jej presvedčenie je oveľa silnejšie a sladkosti po zápasoch daruje spoluhráčom, kamošom tak, ako to bolo doteraz.
Samozrejme, že prikvitli aj chaloši, keď som pustila video. Idú obrázky, treba sa prísť mrknúť, čo to je.

Lukáš mal vtedy 3 roky. Pozeral to prvýkrát. Odvtedy nastala celkom zmena.
Nech je to akokoľvek zvodne vyzerajúce jedlo, najprv sa opýta, či to papáme. Ak poviem, že je tam mlieko od kravy, či mäso, vráti to, že toto teda rozhodne nepapáme. Sám od seba. Má k zvieratám súcit. A o to mi ide!

Aby súcitili, že aj to sú živé tvory. Tak, ako neblížime mačke, psovi, necháme žiť aj ostatné zvieratá. Každý máme niečo, čomu veríme, o čom sme presvedčení a to chceme naučiť svoje deti. Ja mám toto ako jednu z priorít, súcit k ostatným živým tvorom.

Domáce bounty tyčinky - jednoduchý vegan recept, 6 prísad

Ps: A keď túžia piť mlieko? Tak kúpime sójové! Problém vyriešený a všetci sú spokojní a nik sa necíti byť o niečo ukrátený.

Ps2: Minule sme v lidli našli vegan burgre. Ako to Lukáš zbadal v košíku, rovno to vyberal, so svojou klasickou vetou: Zvieratká nepapáme!” Jarka mu na to hovorí:  “Toto je vegánske, toto papáme.” Ešte sa prišiel za mnou sa uistiť, či má Jarka pravdu až potom ich vložil naspäť.

Ps3: Čokoľvek vieme pripraviť v rastlinnom prevedení. Aby nemali pocit, že sú o niečo ukrátení. Niekedy to vyjde na prvý pokus, niekedy ani na tretí. Niekedy strávim hodiny na nete hľadaním. Ale stojí mi to za to. Ako tieto bounty tyčinky.

Ps4: Ak chcete svoju stravu posunúť niekde ďalej…Náš online kurz o rastlinnej strave 21-dňová zmena je potom práve pre teba.