Ako to u nás vyzerá na Vianoce

Mrkvové sušené perníčky (bez orechov)

Máme radi tento vianočný čas, keď všetko krásne svieti, všade sa niečo vianočné deje. Jednoducho vianočná atmosféra má čaro. Deti k tomu priniesli ešte väčšiu radosť. A tak to vnímame o to intenzívnejšie. Doma vyrábame vianočné ozbody, vianočnú poštu, stromček máme tiež v predstihu, aby sme sa čo najdlhšie tešili z tohto pekného obdobia. Každý deň niečo tvoríme, hádame ako sa k nám tie darčeky potom dostanú, spievame si, tancujeme. U nás doma to rozvoniava Vianocami tak 3 týždne dopredu.

Aby sme si to čo najviac spríjemnili, vypustili sme veci, čo nám túto pohodu mierne narúšali. Už dávnejšie sme sa s Peťom dohodli, že Vianoce majú byť sviatky pokoja a tak sme ten predvianočný zhon vypustili. Ak máme chuť, chodíme obdivovať výzdobu, ale nenaháňame sa po obchodoch s vyplazeným jazykom. Všetci sa naháňame za darčekami a tak sme zaviedli Vianoce bez darčekov pre nás dospelých, tu sme o tom písali viac.

Deti si samozrejme niečo pod stromčekom nájdu, ale je to tak jedna hračka na dieťa. Skôr si darujeme zážitky. Tešia sa na darčeky, ale nepotrebujú ich tam mať dvadsať. Z toho jedného sa tešia veľmi dlho a potom si aj tie hračky viac vážia. Širšej rodine sme to vysvetlili a nejak medzi dospelými to tak už dlhšie funguje. My sme si tým ušetrili kopec času, vymýšľania a priznám sa, že aj peňazí. Nie je to o tom, že by nám ľudia boli ukradnutí a nechceme ich obdarovať, ale my si ľudí vážime inak, nie cez to materiálne. Kedysi sme si to nevedeli predstaviť neobdarovať rodinu a seba, ale postupne sme zistili, že sa to dá aj bez toho, aby sa niekto urazil. Radšej prinesieme krabicu vianočných koláčikov, ktoré si spolu dáme pri čaji. Ide o to, že všetci spolu stretneme, porozprávame sa, to sú pre nás Vianoce.

Vianočné upratovanie sa nás takisto netýka, upratujeme priebežne stále. Keď môžeme tráviť čas všetci spolu, tak ho odmietame mrhať na nejaké veľké upratovanie, ale radšej sa spolu bláznime, či ideme na výlet.

Vianoce a darčeky

Ďalšiu pohodu sme si vytvorili tak, že pečieme len vtedy, ak sa nám chce. Nepotrebujeme mať doma 10 druhov koláčikov, potom by sme ich zbytočne vyjedali. Keď niekto príde na návštevu, tak napečiem v ten deň, aby boli zákusky čerstvé. Keď deti navrhnú, že majú chuť na nejaký vianočný koláčik, tak v pohode spravíme dezert. Na Štedrý večer máme štandardne jeden druh, ktorý chutí všetkým. Tento rok budeme piecť medovník, odskúšali sme ho a mal obrovský úspech, takže sme sa zhodli, že toto je náš tohoročný favorit. Urobíme jeden veľký plech a keď sa zje, tak sa zje.

Vianočný medovník s karobom

Čo sa týka vianočného menu, chystáme priamo v ten deň. Máme radi všetko čerstvé a netrvá to ani dlho, takže to v pohodičke stíhame. Večeriame hneď ako sa zotmie, čiže doobeda je kopec času na nachystanie kapustnice a majonézového šalátu, prílohu k majonézovému šalátu chystáme tesne pred jedením, aby bola teplá. Toho roku akurát budeme piecť medovník deň vopred, je tak oveľa mäkší. Dá sa povedať, že tieto sviatky si nespájame s preplnenými misami jedla. Kedysi som bola po Vianociach o 2 kilá ťažšia, potom som len čakala na Nový rok, aby som si dala predsavzatie chudnúť. Teraz to máme inak. Neprejedáme sa, a potom nemusíme zhadzovať, je to oveľa pohodlnejšie.

Vianočné menu

A ako vyzerá to, čo máme na stole?

Tu je naše menu a s receptami:

Polievka: Kapustnica

Šalát: Majonézový šalát s robi plátkami

Rôzne dezerty: Vianočný medovník s karobovou polevou, perníky bez orechov, kokosové guľky, čokoládové guľky

Podobné parádne recepty sú súčasťou online kurzu: 21-dňová zmena | Ako prejsť na rastlinnú stravu. Už čoskoro…

21-dňová zmena - online kurz