;

Aké výživové doplnky jeme na čisto rastlinnej strave

Aké výživové doplnky používame

Je sranda, ako sa ľuďom uľaví, keď majú pocit, že nás nachytali, že rastlinná strava nie je to naj, keďže treba myslieť na doplňovanie vitamínu B12. Tak ako to teda je?
Lenže, ak zistíme ako to s tým vitamínom B12, technicky baktériou je, zistíme, že my ho jeme priamo vo forme doplnku, zatiaľ, čo ostatní, ho jedia cez tú kravu, prasa, ktorému ho tiež pridali synteticky do stravy.
Kedysi bola táto baktéria prítomna v zemi a stačilo jesť nie poriadne umyté ovocie, zeleninu a bolo vybavené.
V dnešnom sanitovanom svete, plnom hygieny (čo je na druhej strane zas fajn, lebo vymyzli rôzne choroby špinavých rúk), jednoducho nám neostáva nič iné, len tento vitamín B12 dopĺňať takto.
My ho užívame v tabletkách, alebo v spreji (čítala som, že pod jazykom vo forme spreju je lepšie vstrebatelný). Potom sa ešte treba rozhodnúť či metylkobalamín, či kyanokobalamín. My kombinujeme oba, každý má nejaké pre a proti. Možno o týchto mojich poznatkoch napíšem nabudúce.
Presne tak, ako vitamín D, ktorý sa odporúča pre všetkých. Sťažujeme sa na našu slnečnú sústavu, že pôjdeme bývať inde, lebo je to akési neprirodzené, že si cez slnko len nevieme vyrobiť dostatočné zásoby vitamínu D a musíme ho všetci užívať v zimných mesiacoch? Sťažujeme sa na slnko, že teda asi nejak blbo svieti?
Nie! Berieme to ako fakt, že je to tak, lebo žijeme na mieste, kde to jednoducho treba dopĺňať a hotovo. Nik nepolemizuje, či áno, alebo nie. Polemizujeme len nad tým, kde zohnať ten najlepší.
Našli sme si vegan verziu D3 vo forme spreju.

To je z doplnkov všetko. Ostatné živiny, ako (stačí kliknúť na odkazy, aby si sa dozvedel/a viac) bielkoviny, železo, vápnik, omega-3 mastné kyseliny, jód, horčík, ostatné vitamíny B, C, E, A…všetko je to parádne zastúpene v rastlinnej strave, dokonca podľa doktorov, čo sa výžive venujú desaťročia, ešte kvalitnejšie a bez rizík, ako keď ideme cez mediátora, teda cez zviera. Syntetické vitamíny nie sú pre mňa náhrada plnohodnotnej stravy, preto ani v zime nedopĺňame žiadne céčko vo forme vitamínov, ani iné. Nedáva mi to logiku. Príroda v tom ovocí zabalila okrem toho vitamínu aj iné živiny, ktoré sú nutné k čo najlepšej využiteľnosti toho vitamínu. Prečo by som sa ochudobňovala a jedla len to céčko, keď si môžem dať celú paletu živín. Navyše príroda je oveľa múdrejšia ako ten najmúdrejší vedec. Stále nevieme presne čo ako, s čím je najjúčinnejšie. A tak nechodím do lekárne, ale do zelovocu.
My ideme priamo k zdroju. O tom, čoho koľko cez deň som písala v tomto blogu.
Doktor Michale Greger, čo sa výžive venuje roky, má aj perfektnú online encyklopédiu. Ak viete po anglicky, nájdeš tam zrozumiteľné videá takmer ku každej téme, čo ťa zaujíma.