Ako naklíčiť a usušiť pohánku
Čo sú to klíčky?
Sú to naklíčené semená, ktoré vznikajú, keď semeno začne rásť a meniť sa na rastlinu. Je to medzník medzi semienkom a rastlinou.
Prečo klíčiť?
História konzumovania klíčkov siaha zhruba do tretieho tisícročia pred Kristom a medzi ich najväčších konzumentov patria obyvatelia Ázie. Nenaklíčené semienko rastliny má nižšiu nutričnú hodnotu ako klíčok a je horšie stráviteľné. Pri klíčení nastávajú enzymatické procesy a bunkové reakcie, ktoré majú za následok vznik rôznych telu prospešných látok. Klíčky pohánky obsahujú veľké množstvo energie, lyzín (dôležitý pre rast kostí), vitamíny (B, C), bielkoviny, minerály ako vápnik, fosfor, železo, horčík, draslík. Všetky tieto látky a ďalšie enzýmy sú potrebné pre rast novej rastliny.
Enzýmy sú základné katalyzátory takmer všetkých chemických procesov v živom organizme, bez nich sa nezaobídeme. Štiepia zložité látky stravy na jednoduchšie zložky, ktoré sa potom vstrebávajú do krvného obehu. Mnoho lekárov zaoberajúcich sa surovou stravou tvrdí, že každá potravina v prirodzenom stave obsahuje presne tie enzýmy a ich spolučinitele, ktoré potrebuje na rozloženie danej potraviny. Akonáhle sú zničené varením alebo iným spracovaním, musí telo vytvárať viac vlastných enzýmov potrebných na trávenie, aby sa toto jedlo mohlo riadne stráviť.
Keď rastlina vyrastie, obsahuje týchto látok menej. Preto sú klíčky najzdravšou etapou vývinu rastliny. Celý proces klíčenia efektívne semienko predtrávi – uľahčí nám jeho stráviteľnosť a využiteľnosť všetkých živín.
Postup
Lúpanú svetlú pohánku (nie tmavú, tá je termicky lúpaná a už neklíči) namočíme do vody. Úplne ju ponoríme aspoň na 30 minút, ale môže byť aj dlhšie.
Po 30 minútach pohánku dáme do sitka. Sitko s pohánkou dáme pod tečúcu vodu a premývame, kým tečie číra voda. Sitko dáme do misky, aby mala kam odkvapkávať voda a takto premývame 2 krát za deň. V lete, keď sú horúčavy, premývam pohánku častejšie, inak môže splesnivieť. Ak nemáte čas v lete ju často premývať, dajte ju namočenú do chladničky, proces sa spomalí, ale aj tak bude klíčiť.
Za 1-2 dni je pohánka naklíčená, vidíme to podľa klíčkov, ktoré sú dlhé ako celé zrnko pohánky. Vtedy je pohánka hotová. Buď si ju takúto naklíčenú dáme do šalátu, alebo ju použijeme na prípravu nepečeného cesnakového chleba, či müsli. V chladničke vám vydrží čerstvo naklíčená 3-4 dni.
Ako suším pohánku
V letný slnečný deň ju dám na papier na pečenie na plech a šupnem von na slnko. Ak suším v sušičke, takisto ju dám na papier na pečenie (otvory na sušičke sú veľké a inak by cez ne prepadla). Dám ju nariedko, aby sa takmer jednotlivé zrnká pohánky nedotýkali. Suším pri teplote 42 stupňov 4 hodiny. Po 2 hodinách ju poprehadzujem, aby sa rovnomerne vysušila.
Takto usušenú pohánku dám do sklenej nádoby a odložím do kuchynskej linky, nemusí byť v chlade. Takto ju skladujem aj mesiac. Používam ju na na slano, napríklad na rascový chlieb, alebo na sladko na biskupský chlebík, či čokoládové tyčinky.
Pohánku meliem v mlynčeku na kávu, alebo v mlynčeku na orechy a semená. Múku si pripravujem tesne pred použitím, ale len toľko, koľko spotrebujem. Dopredu neodporúčam mlieť pohánku na múku, lebo takto pripravená múka rýchlejšie oxiduje a sa aj skôr kazí. Kedže táto múka obsahuje celé zrno, stred, klíčok, aj obilku, obsahuje aj potrebné enzýmy a tuky na trávenie. Kedže táto múka má krátku trvanlivosť, nedá sa toľko skladovať.
Naopak múka, ktorú kúpite v obchode, je zbavená klíčku a obilky, a tak má oveľa dlhšiu trvanlivosť, ale neobsahuje potrebné enzýmy, aby ste ju strávili ako celok. Takže ak máte len trochu času a chuti, určite odporúčam si vyrobiť pohánkovú múku doma. Je to veľmi jednoduché a nezaberie to veľa času a to nehovorím o živinách, ktoré poskytnete svojmu telu.