;

Čo je ortorexia? Kedy je už zdravá strava na škodu?

Avokádovo banánový punding

Začnime s definíciu ortorexie:

Ortorexia je patologická závislosť od zdravého stravovania, či biologicky čistej stravy – t. j. stravy, ktorá nebola veľkovýrobne spracovaná, chemicky ošetrená či geneticky upravená.
Ortorexia znamená tiež chorobné vyhýbanie sa tzv. „éčkam“ – látkam predlžujúcim trvanlivosť, farbivám, konzervantom a mnohým ďalším.
Osoba, u ktorej sa rozvinula ortorexia, je doslova posadnutá zdravou výživou. Fixuje sa na potraviny, o ktorých si myslí, že sú čisté a zdravé. Znamená to, že vylučuje:
pridaný tuk, cukor alebo soľ, konzervanty, sladidlá, farbivá a ďalšie prídavné látky, živočíšne a mliečne produkty, potraviny, v ktorých môžu byť pesticídy.
Prejavuje sa patologickou závislosťou od zdravého stravovania, či biologicky čistej stravy –  stravy, ktorá nebola veľkovýrobne spracovaná, chemicky ošetrená či geneticky upravená.

Vedľa telesných problémov – úbytok na hmotnosti, deficit vitamínov, minerálnych látok či enzýmov – sa častokrát objavujú aj psychické a sociálne obmedzenia. Ortorektik sa vo svojej mysli neustále zaoberá zdravou stravou, a prestane rešpektovať ľudí, ktorí sa stravujú bežne. V extrémnych prípadoch môže táto túžba po zdravom živote viesť k sociálnej izolácii, depresii, úzkosti alebo neuróze.

Typický deň ortorektika:

Hlavnou náplňou života ortorektika je úzkostlivé plánovanie a príprava jedál. Svoj deň väčšinou nezačne bez toho, aby si nepremyslel, čo si dá na raňajky, desiatu, obed a večeru._
Ortorektik je na seba prísny, riadi sa striktnými pravidlami, a akýkoľvek prehrešok proti naordinovanej diéte je sprevádzaný silným pocitom viny. Kvôli honbe za zdravím sa ochotne vzdáva svojich obľúbených jedál, ak nespadajú do tzv. „čistého“ stravovania. Vyhýba sa všetkému spracovanému, dokonca odmieta zjesť čokoľvek, čo pripravil niekto iný.

Ja práveže dúfam, že som do istej miery ortorexička! Podľa mňa je skôr na hlavu postavené, že niekoho nezaujíma svoje zdravie, že do seba nahádže čokoľvek, čo sa predáva v obchode ako jedlo.
Definícia ortorexika je nie je trošku adekvátna, závislosť znamená niečo iné. Závislosť je niečo, čo nám z krátkodobého hľadiska spôsobuje potešenie a dlhodobého hľadiska nám škodí. Mne môj záujem o zdravú stravu zdravotne z dlhodobého hľadiska zjavne prospieva (dokazujú to aj moje krvné testy).
Čomu sa otorexik vyhýba by sa nemal len on, ale my všetci! Mám jesť cukor, geneticky modifikované potraviny, éčka (umelé látky, z ktorých je kopec veľmi zdraviu škodlivých), chemicky ošetrené potraviny (stačí si naštudovať, čo nám v tele robí tá chémia), keď viem, čo je to všetko za jed???? Čo je to za logiku?
Alebo jesť konzervanty, sladidlá, ktoré majú nulovú výživovú hodnotu? Načo by som to do svojho tela dávala?
Pozeráme sa na niekoho, kto tankuje do svojho diesláckeho auta len diesel, že ty si teda trochu posadnutý, nie? Veď si tam sem tam šupni aj niečo iné, nebuď taký upnutý len na ten diesel! NIE!
Všetci rozumieme, že toto palivo je na toto konkrétne auto. Nedáme tankovať dieťatu, ktoré by tam vybralo niečo, čo by malo ako prvé poruke, kamienky, vodu, trochu hliny. Že nie?
Prečo teda odsudzujeme tých, keď sa to týka stravy? Lebo, ide o chuťové poháriky a tam strácame zdravý rozum. Sme posadnutí jedlom, sme na ňom závislí a uráža nás to. Máme s jedlom milostný vzťah a niekto nám ho chce zobrať.

Spoločné stolovanie a čo je pre nás ešte dôležitejšie

Prečo ma ide niekto odsudzovať, že mi záleží, aby som do svojho najcennejšieho a jediného motora na tento život dala to najkvalitnejšie, čo mám k dispozícii?
Myslím si, že to máme trochu pomýlené. Áno, sú psychické choroby ako bulímia, anorexia a učrite aj ortorexia. Ale to percento je mizivé. Choďte sa prejsť po meste. A zrátajme spolu, koľko vidíme ľudí s nadváhou, a koľko vychudnutých. Nadváha je vážny problém dnešnej doby, nie anorexia, či ortorexia. Lebo štatistika to nedokazuje.
Skôr by sme mali motivovať ľudí žiť zdravšie, ako haniť tých, čo sa snažia robiť osvetu.
Mám jesť pesticídy? To ozaj niekto napíše ako odborný popis? Potom tam ešte chýba arzén, formaldehyl, amfetamín, heroín a podobne. Veď, čo sme takí strikní! Heroín, aký je potom blažený stav? Tak si trochu vychutnáme život, nie? Nie, tam chápeme vážnosť situácie, ale pri jedle mávneme rukou, že jedny čipsy nás nezabijú. Ani jedna dávka heroínu nás nezabije….

Čo máme v chladničke okrem laku na nechty a horčice

Úzkostlivo si plánuje deň? Povieme o niekom, že je úzkostlivý, lebo má kalendár, kde si plánuje, čo bude cez deň robiť? Ani náhodou! Berieme to ako fakt. Veď je to praktické! Vie presne kedy čo má, kedy má voľno, kedy v práci začína, končí a podobne. Je tak predsa efektívnejší! Koľko rodín má kalendáre a na každé dieťa inú farbu, aby vedeli, kto má kedy krúžky. Plánovanie všeobecne je super, ale pri strave je to už choré????
Ja tak mám za 3 minúty odfajknuté, čo budeme cez deň jesť a nemusím sa tým viac zaoberať a môžem sa vrhnúť na iné činnosti. Pre mňa je jedlo pohonná hmota, nie život. Jem, aby som žila. A nie naopak, ako mnohí ľudia s veľkou nadváhou.
Mne sa nikdy nestane, že vyjem dva sáčky čipsov, alebo objednám pizzu, lebo nemám nič nachystané na jedenie a som taká hladná, že odpadávam. Zas, je to skôr praktické.

A že som na seba prísna? A v práci nemáme termíny, úlohy, čo treba dodržať? Alebo domáce povinnosti? To je práveže podľa mňa tá výhoda, že mám odhodlanie. Tak sa posuniem oveľa ďalej, ako niekto, kto len mávne nad sebou rukou a s 30 kg nadváhy si sadne k filmu s balením burákov. Prísna som bola na seba len zo začiatku, teraz ma už na čokoládu nik nenaláka, radšej si dám ovsenú kašu s banánom, datľami ako dezert. Dobrovoľne, jednoducho mám na to zdravšie väčšiu chuť! Zmenil sa mi mikrobióm.

Baktérie, ktoré žili na sladkostiach vystriedali tie, ktoré sa živia ovocím, zeleninou, strukovinou, celozrnnými obilninami, olejnatými semenami. Na ten fast food jednoducho nemám chuť. Nemusím sa premáhať!

Áno, niekedy nejem u ľudí, ktorí nevedia, čo jem a čo nie. Vy si nevyberáte svojho zubára? Svojho doktora? Tiež nejdeme k prvému, na ktorého natrafíme. Takisto si starostlivo vyberieme, kde si kúpime auto, práčku a podobne. Ale to berieme ako fundované rozhodnutie, premyslené, nie naivné.
Tak ja nie som naivná ani pri jedle. Tiež si vyberám. Pre mňa to znamená hlbokú lásku a úctu k môjmu telu. Moje telo nie je odpadkový kôš, na tento život mám len jedno a zaslúži si najlepšiu a najluxusnejšiu starostlivosť.

Život je zmena na Lestivale

Čo sa týka tých ostatných zdravotných a sociálnych problémov:

Nie som izolovaná (skôr by som prijala viac času doma len s rodinou), neodsudzujem nikoho, kto sa stravuje inak, rešpektujem to.  Veď aj ja som tak kedysi jedla. Bolo by to odo mňa pokrytecké. Mne úbytok váhy nehrozí, vždy som musela byť skôr na pozore, aby zo mňa nebolo prasiatko. Podľa krvných testov deficity nehrozia. Moja gynekologička nechápala z hladiny môjho železa počas tehotenstva, že mám hodnoty ako chlap a nie ako tehotná, ktoré zvyčajne trpia anémiou. Moja obvodná doktorka ma na poslednej prehliadke chválila, že také vzorové výsledky už dávno nevidela. Nech jej poviem čo robím. Nech to môže odporúčať aj ďalej….

Takže teda šírim tú moju zdravú ortorexiu aj ďalej :)

Ak rozmýšľate, že by ste predsa zdravej strave dali šancu, ale neviete ako na to. Máme pre vás dobrú správu, všetko potrebné sa dozviete v našom online kurze: 21-dňovej zmene. Je to kurz, kde sa dozviete ako sa stravovať zdravšie, každý deň vás čakaá menu, k tomu nákupné zoznamy. Jednoduché a efektívne. Nájdete tu návody, čo si nachystať v kuchyni, kde a čo nakupovať, ako variť, čo s čím kombinovať. Všetko detailne no zároveň jednoducho popísané. Nie je to kurz len o varení, ale každý deň rozoberáme aj tému, ktorá sa týka výživy a optimálneho zdravia. Je to kurz o plnohodnotnej strave. Zároveň sme mysleli aj na všetky možné alergie a intolerancie, skrátka každý si tu príde na svoje.