Čokoládové muffiny s tekvicou a mandľovými hoblinami (bez oleja)

Čokoládové muffiny s tekvicou

Čokoládové muffiny s tekvicou, bez oleja? Pečenie ide aj bez oleja? Tak toto chcem vyskúšať rovno dnes, som si povedala. Naši starší dvaja radi miešajú, a tak sme opäť hľadali niečo, čo sme ešte nepiekli. Muffiny bez oleja, k tomu zelenina, no čo lepšie si môžem želať? A tak sme dali dokopy túto verziu čokoládových muffinov, ktoré ľahko premeníte na bezlepkové (použijete bezlepkovú múku). Orechy robia tieto nízkotučné čokoládové muffiny s tekvicou chrumkavými. Strúhaná tekvica sa rozpustí, úprimne je to hmota, ktorú tam vôbec necítiť. Ani o tom neviete a jete zeleninu, no nie je to úžasné? Takto môžete jemne naviesť napríklad deti, ktoré nemajú radi zeleninu, aby si na ňu zvykli. Lebo naše chute sú náš mikrobióm a vieme ich zmeniť.

Nemusí to byť len dezert, ale môžu to byť raňajky, či desiata, alebo aj večera. Minule ich u nás celá banda detí desiatovali. Chutili všetkým bez rozdielu. To, že u nás sa po nich zaprášilo, nás neprekvapilo. Ale že tieto čokoládové muffiny s tekvicou chutia aj deťom, čo jedia klasické sladkosti, znamená, že budú zaručene chutiť aj vám. Ako dezert som ich poliala tahini pastou (ale aj arašidové maslo si tam viem predstaviť), k tomu slivkový džem a bolo mi teda ľúto, že mi z rána ostali len 2 muffiny. Bola by som si dala určite viac, je to také jedlo, po ktorom nemáme pocit viny. Kedže všade pridávam klinček, zázvor a škoricu, to sú naše naj top antioxidanty a superpotraviny do sladkých jedál, nie je to len dezert. Je to výživný dezert, a to je rozdiel!

Čokoládové muffiny s tekvicou

Prísady:

(25 muffinov)

 • 1 pl ľanu a 3 pl vody
 • 2 šálky špaldovej celozrnnej polohrubej múky
 • 1 1/2 šálky nastrúhanej tekvice
 • 1 1/4 šálky rastlinného mlieka (alebo vody)
 • 1/2 šálky mandľových hoblín (alebo iných posekaných orechov)
 • 1/2 šálky xylitolu (alebo datľového sirupu)
 • 1/3 šálky kakaového prášku (alebo karobu)
 • 2 čl citrónovej šťavy
 • 1 pl kypriaceho prášku na pečenie
 • 1 čl jedlej sódy
 • 1 čl vanilky
 • 1/2 čl škorice
 • 1/4 čl klinčeku
 • 1/4 čl zázvoru
 • štipka soli
Čokoládové muffiny s tekvicou

Postup:

Najprv si nachystáme spojivo. Ľan pomelieme najemno a zmiešame s vodou. Dáme nabok. Nastrúhame tekvicu na stredne veľké strúhance. Ak nemáte tekvicu, dajte cukinu. Tú nemusíte ani šúpať. Vo väčšej miske zmiešame všetky suché prísady. V druhej miske zmiešame mokré prísady, aj s ľanom a suché prísady spojíme s mokrými.

Čokoládové muffiny s tekvicou

Nachystáme si plech na pečenie a položíme naň formičky, ktoré plníme do 3/4. Muffiny sa nafúknu, tak im necháme miesto, aby nevykypeli. Do vyhriatej rúry dáme piecť asi na 20 minút. Spravíme test s vidličkou a ak je čistá, muffiny sú hotové.

Čokoládové muffiny s tekvicou

Ak sa na ne vrhnete hneď, nemusia sa dobre oddeliť od papiera, či formy. Ak však počkáte, kým vychladnú, pôjde to veľmi ľahko. Alebo vymastite formičky, ak máte kovové, nemusíte čakať a môžete sa rovno pustiť do týchto ľahkých, čokoládových muffinov s tekvicou a mandľovými hoblinami.

Čokoládové muffiny s tekvicou

Tip

V tomto recepte je kľúčový ľan, ktorý to drží lepšie pokope, je to také vláčnejšie. Ľan dostať v každom obchode, takže to odporúčam nevynechať. Ak nemáte tekvicu, dajte cukinu, jablko, hrušku, čo máte poruke. Je to ľahšie na trávenie, keď je tam zelenina, ovocie. Ste alergickí na orechy? Nedajte ich tam, dajte namiesto nich posekané hrozienka, datle, slivky, goji, čučoriedky. Ak nemáte doma nejakú prísadu, nevadí. Skúste porozmýšľať, čím sa to dá nahradiť a bum, muffiny sú na svete. Stále hovorím, že nie je umenie variť, keď všetko máme doma. Je však umenie vykúzliť chutný koláč, v tomto prípade čokoládové muffiny s tekvicou, ak viete, čo s čím vymeniť. Chce to len prax, ak začínate s pečením, nachystajte si všetky suroviny a zaručene budete mať veľmi chutný výsledok.

Dobrú chuť!

Karobové muffiny s cukinou