;

Koliky a problémy v tehotenstve

koliky

Ja som taký typ človeka, ktorému nestačí, keď mu niekto povie: „Rob toto.“ Ja potrebujem vedieť, prečo by som to mala robiť. Navyše sa začnem zamýšľať, prečo by som to vlastne mala robiť tak a nie inak. Potom väčšina ľudí nechápe, prečo sa zas idem vydať inou cestou, keď táto je už vyšliapaná, overená a nejako funguje. A tak mi prišli aj tieto povestné koliky, ktoré trápia veľmi veľa detičiek. Rodičia z toho šalejú, lebo nič nezaberá, a len sa prizerajú, ako ich deti trpia. A to mi začalo vŕtať v hlave. Okolo mňa som len počula, že je to jednoducho tak, treba to len pretrpieť, nič sa s tým robiť nedá a hlavne vylúčiť zo stravy všetky potenciálne spúšťače. Prosím?? Akú to má logiku? Prečo by som nemala jesť pomaranče, strukoviny, karfiol, kapustu a iné zdravé potraviny. Čo sa zrazu tieto potraviny stanú pre moje dieťa toxické?

Logiku mi to nedávalo a tak som začala študovať. A dočítala som sa jednoduchú vec. Ako sa budúca mamička stravuje pred otehotnením a počas tehotenstva, je alfou a omegou toho, či bude alebo nebude mať problémy v tehotenstve a či bábätko bude alebo nebude mať tráviace problémy.

Henri G. Bieler o tom píše takto: Krv matky, ktorá zásobuje bábätko počas tehotenstva prechádza tromi filtrami. Prvým filtrom je pečeň matky, druhým placenta. Ak sa dostanú jedovaté metabolity matkinho tela cez oba tieto prírodné filtre, je tu tretia línia obrany, a to pečeň malého človiečika, ktorou krv musí prejsť, kým sa dostane do jeho krvného obehu. Toxická žlč, ktorá sa počas tehotenstva nahromadí v detskej pečeni, sa po narodení postupne začne vylučovať. A to je presne to obdobie, kedy sa dostavujú poruchy trávenia. Mlieko, namiesto toho, aby sa vstrebalo, sa zrazí s časťami kazeínu. Škroby a cukry začnú kvasiť a tvoria plyny, ktoré vyvolajú silnú koliku. Takže chyba je v chemickom procese pečene dojčaťa, a nie v strave. Keď sa žlč svojím zložením priblíži k norme, nemá dieťa žiadne problémy s trávením. Jedovatá žlč na jemnú črevnú sliznicu pôsobí veľmi dráždivo a vyvolá tráviace poruchy ako plynatosť, koliky, hnačky, zápchy, nervozitu a celkový nepokoj.  Ozajstné zdravie nezačína narodením, ale už v matkinej maternici.

To som sa v žiadnej bežne prístupnej literatúre nedočítala.

Všade boli len odporúčania, čo jesť a čo nejesť, ale prečo, to mi už nik nepovedal. Veď mlieko sa netvorí z jedla predchádzajúceho dňa, ale zo zásob, ktoré máme v tele. A keďže som bola vegánkou už dlho pred otehotnením, počas tehotenstva som nejedla za dvoch, ale dvakrát tak výživne. Ale  jedla som teda všeličo, čo sa bežne neodporúča…

Buď špinavý, jedz čisto

Nemôžete citrusy, lebo sú alergénom. Mne čerstvá šťava chutila počas tehotenstva a aj teraz počas dojčenia. Žiadne deci, lupnem do seba pokojne aj pol litra.

Nemôžete orechy, lebo sa z toho bábätko vyhádže. Každý deň jem olejnaté semená a najmenší má tak nanajvýš potničky, lebo je stále nacapený na mne.

Nejedzte strukoviny, lebo bude mať dieťa bolesti bruška. Teraz v zime? Strukovinovú polievku máme denne!

 

Nejedzte kyslú kapustu, z toho takisto nadúva. Na jeseň sme naložili, už niekoľký rok po sebe, 20 kíl a väčšinu som zjedla surovú či varenú ja. V zime mi jednoducho neskutočne chutí.

Nemal by sa karfiol, lebo takisto môže spôsobovať problémy s nafukovaním. Za týždeň zjeme aj dva karfioly.

No úprimne, som žiarivý príklad toho, že jem všetky (vraj) alergizujúce potraviny, ktoré by sa počas dojčenia nemali.

A čuduj sa svete, ani jedno z našich troch detí nevie, čo sú to koliky. Nikoho nikdy nebolelo bruško. Ani párkrát, ani raz, oni jednoducho nevedia, čo je to bolesť brucha. Nikto nemá na nič alergiu, nik sa nikdy po ničom nevyhádzal, nikoho nenafukuje. Ako je to možné? Náhoda?

Neverím, že som nejaká výnimka, že môžem zjesť všetko a nikomu nič nie je, ani mne, ani deťom.

Nie, nie… Na šťastie či na náhodu neverím. Mám však jeden fígeľ, ktorý mi zaručene funguje. Nejem žiadne mliečne výrobky ani nič živočíšne. Jem vyslovene rastlinnú stravu, v čo najprirodzenejšej forme. Zaujímavé je, že o  vyššie spomenutých alergénoch všetci vieme. To sa dočítame na každom fóre, v časopisoch, všetci o tom vedia. Nikde som sa však predtým nedočítala (teraz sa už konečne o strave píše viac), že napríklad rezeň nie je v poriadku. Že mäso obsahuje živočíšny proteín, ktorý nám v tele robí veľkú šarapatu a ak tvorí viac ako 10 % našej stravy, spúšťa rakovinové procesy. Takisto sa nikde nespomína, že mliečne výrobky sú bohaté na kazeín (živočíšna bielkovina) a aby ich telo dokázalo spracovať, berie z kostí vápnik, čím dochádza k odvápneniu kostí. Takže napriek tomu, že jeme množstvo mliečnych výrobkov kvôli vápniku, vlastne si ich oslabujeme a vzniká osteoporóza.A to nespomínam hormóny a antibiotiká, ktorými sú kŕmené zvieratá, aby v tých podmienkach vydržali žiť a boli čo najväčšie a my ich potom jeme…

A to isté podľa mňa platí aj pri tehotenských problémoch. Keďže ich má toľko žien, dostali nálepku tehotenské, a vlastne sa tým zaradili do kategórie, že tak to je a hotovo. Nik neskúma, či sa im vôbec dá predísť. Tehotenská nevoľnosť? Tu máte liek. Kŕče? Tu je horčík na doplnenie. Tehotenská anémia? Tu je železo. Hemoroidy? Vypadávanie vlasov po pôrode? To je bežné, to časom prejde. Nie, podľa mňa toto nie je normálne, aj keď je to žiaľ bežné.

Telo je dokonalý mechanizmus, má byť zdravé, to je jeho prirodzený stav. Tehotenstvo nie je choroba, takže logicky mi z toho vyplýva, že aj počas neho by sme mali byť fit. A nielen podľa mňa, ale aj podľa toho, čo som si naštudovala. Mne to teda funguje. Nič z tohto sa ma netýkalo ani pri jednom tehotenstve. Ani vracanie, ani kŕče v lýtkach, či opuchnuté nohy, alebo tehotenská zápcha, cukrovka, hemoroidy, anémia, či vypadávanie vlasov po pôrode. U mňa sa doktorka čudovala, že mám hodnoty železa ako chlap, a nie ako tehotná žena. I keď priznám sa, niekedy mám porcie ako drevorubač :).

Na vhodne zvolenej rastlinnej strave odpadajú všetky tieto symptómy a ešte som získala bonus navyše – veľa energie.

Zaujímavé je, že ma ľudia jediaci živočíšne výrobky presviedčali, ako mi budú chýbať živiny, nebudem sa vládať starať o deti, aká budem slabá, lebo dojčiť na rastlinnej strave je nemožné, nebudem mať dostatok mlieka.

Ondrej a Lukáš pribrali prvý mesiac 1,3 kg. Ondrej bol výlučne dojčený jeden rok, a dojčili sa naraz dvaja. Jarka do 4 rokov a Ondrej 3 roky. Nie som vyčerpaná, skôr naopak, stíham popri 3 deťoch zas pracovať, športovať a venovať sa im, keďže ich mám všetky tri doma.

Nemyslím si, že mám šťastie, len sa stravujem tak, aby som robila dobre svojmu telu a neškodila mu. Ono sa mi za to odvďačí zdravím a energiou. Podotýkam, že mám rada chutné jedlo, takže nie je to tým, že teraz jem klíčky na raňajky, obed a večeru. Musí to byť chutné a jedlo musí dobre vyzerať. Doktor Michael Greger propagujúci rastlinnú stravu počas svojej prednášky spomenul výrok: Nebojím sa smrti, len nechcem, aby to bola moja chyba. Palivo, ktoré tankujeme do našich tiel, nám spôsobuje buď škodu, ak nie je pre nás vhodné, alebo nám zaručí bezproblémové fungovanie, ak je vhodne zvolené.