Lievance
Nielen v zime máme radi na raňajky niečo teplé a sladké. My tieto po našom palacinky ľúbime po celý rok a jeme ich takmer denne. Postupne sme vylepšovali recept na palacinky, aby to nebola len múka a voda, na niečo výživné a zároveň veľmi chutné. A tak sme sa dopracovali k týmto lievancom. Voláme ich palacinky, ale časom sme z praktických dôvodov pri jedení prešli na menšie a hrubšie lievance, jeme ich rukami. A zistili sme, že hrubšie sú ešte chutnejšie. Lievance pre celú rodinu trvajú dokopy 10 minút, takže som ochotná tomu venovať čas. Lebo ono to niekedy nie je sranda, deti sa zobudia hladné. Vtedy ich odkážem na vodu. Každý musí vypiť plný pohár vody, a keď o chvíľu zas prídu, že sú teda ozaj hladní, tak rozlepím obe oči, vstávam, vyberám panvicu, vločky, semienka a začínam mlieť. Niekedy je to aj o 6:00, ale hlad je hlad a deti treba nakŕmiť. Ak by ma prosil Peťo, asi by som ho poslala vypiť ďalší pol liter vody. I keď, už sa mi stalo, že som ich chystala pre Peťa o 5:30 ráno, lebo šiel veľmi skoro do práce a nechceli sme, aby mal tatinko prázdne bruško. Keby však táto procedúra mala trvať polhodiny, tak sa na to asi vykašlem a šupnem všetkým chleba s maslom. Ale kedže je to rýchle, a teda neporovnateľne výživnejšie, tak lievance u nás robíme takmer denne.
Jedna z hlavných prísad okrem ovsených, či pšenových vločiek je sezam a ľan. Používame hlavne nelúpaný sezam, kvôli vyšším výživným hodnotám. Sezam dodá tomu výbornú chuť, vďaka vysokému obsahu karoténu v kombinácii s vápnikom, horčíkom, zinkom, je vynikajúci na oči, sliznice, kožu, nechty a vlasy. Je veľmi prospešný pri prevencii a liečbe zlomenín kostí, osteoporózy, chrbtice, zubov.
Čierny sezam nie je o nič menší favorit. Obsahuje vápnik, horčík, železo, meď, mangán, selén, fosfor a zinok. Obsahuje aj vitamíny skupiny B, A, D, C. Podiel vitamínu E obsiahnutého v čiernom sezame sa považuje za najvyšší zo všetkých potravín rastlinného pôvodu. Ten podporuje správne delenie buniek, jeho dlhodobé užívanie neutralizuje hromadenie voľných radikálov a oddaľuje tak proces starnutia. V najväčších čínskych spisoch Materia Medica sa uvádza, že jedenie čierneho sezamu môže po 100 dňoch vyliečiť chronické ochorenia, zlepšiť pokožku, po 2 rokoch zvrátiť šedivenie, po 3 rokoch pravidelnej konzumácie umožniť nárast zubov. Semienka čierneho sezamu podľa čínskej tradičnej medicíny harmonizujú obličky, pečeň, pľúca, slezinu, tvoria krv, preto sa tak odporúčajú pre deti a tehotné ženy. Vďaka vysokému obsahu vápnika dobre vplýva aj na hustotu kostnej drene a srdcovo cievne ochorenia, chudokrvnosť pre svoj vysoký obsah železa. Meď je nutný pre aktiváciu enzýmu na tvorenie kolagénu a elastínu, čo poskytuje štruktúru a elasticitu pre kosti a väzy. Sezam sa tiež odporúča podporne užívať pri zápalových ochoreniach artritídy. Vďaka svojmu vyváženému zloženiu sú sezamové semienka vhodné pre dojčiace matky, športovcov a ťažko pracujúcich.
A potom pridávame ešte ľan. Denná dávka 1-2 polievkové lyžice mletého ľanu veľmi efektívne znižuje cholesterol, má antioxidačné a antitrombotické účinky, čiže ideálne ako prevencia a liečba aterosklerózy a ischemickej choroby srdca. Ďalej ako prevencia a liečba rakoviny, cukrovky typu 2, autoimunitných ochorení vďaka alfa-linolénovej kyseline, lignanov, flavonoidom, horčíku, kyseline listovej, vitamímu E. Má priaznivý vplyv na hygienu hrubého čreva (nie je to návykové laxatívum) a udržanie probiotickej mikroflóry hlavne vďaka vláknine a polyfenolom. Vitamín E z ľanového semena má formu gama, ktorá je veľmi účinná v prevencii rakoviny (prostata, prsník). Hnedý ľan striedame so zlatým.
Takisto dôležité sú pre nás aj superpotraviny, ktoré v podobe škorice, klinčeku, zázvoru, prášku maca a moringa pridávame tiež.
Tak už viete, prečo tam dávame všetky tieto prísady a teraz poďme na ten parádny recept.
Prísady:
(15 lievancov)
- 1 šálka ovsených vločiek
- 1/2 šálky čerstvých alebo mrazených čučoriedok
- 1/4 šálky xylitolu
- 3/4 šálky vody
- 3 PL pšenových vločiek
- 3 PL sezamu
- 1 PL ľanu
- 1 PL čierneho sezamu
- 1 ČL škorice
- 1 ČL maca prášku
- 1 ČL moringa prášku
- 1/4 ČL mletého klinčeku
- štipka mletého zázvoru
Postup:
Všetky suché prísady (vločky a semienka) postupne pomelieme na kávovom mlynčeku a dáme do misky a premiešame. K tomu pridáme vodu a poriadne miesime, aby bolo cesto hladké a vláčne a na záver pridáme čučoriedky. Chvíľu necháme odstáť, zmes stuhne, ak je zmes veľmi tuhá, ešte prilejeme trochu vody. Rozohrejeme panvicu s trochou sezamového oleja, naberieme 1 PL hmoty a dáme na panvicu. Po chvíli pretočíme na druhú stranu a podávame.
Tip
Semienka obmieňame, sem tam pridáme lúpané konopné semienko, či chia, no sezam je náš každodenný spoločník. Olejnaté semená melieme tesne pred použitím, aby nezoxidovali.
A sem tam si robíme aj takúto palacinkovú tortu. Medzi palacinky (lievance na celú panvicu) dáme slivkový lekvár a polejeme čokoládovou polevou.
Dobrú chuť!