Mliečne zuby

mliečne zuby

Na sociálnych sieťach sa často preberajú mliečne zuby. Malé deti majú kazy, demineralizované zuby, štiepia sa im, či majú na nich povlak. Niekedy je až vtipné čítať odpovede na otázky zúfalých mamičiek, ktoré si idú vlasy vytrhať, lebo ich deťom sa kazia zuby. Kúp si túto špeciálnu pastu s fluórom (mimochodom fluór ako ťažký kov je pre telo toxický…), doplniť vitamín D, jesť viac vápnika, alebo drhnúť zuby tri krát denne a vždy po konzumácii ovocia. Navečer nejesť žiadne ovocie. Obmedziť nočné dojčenie alebo v noci umyť zuby! Čože? To by si naše deti v lete mali zriadiť vrecko na oblečení, aby mali kefku stále v ústach a v noci by som im vyplachovala ústa do 10 krát. Fascinuje ma, ako ľudia majú poruke 100 rád, a pritom si o problematike nič nenaštudujú. Nik sa nezamyslí, či nestojí za zmienku vyživiť tie zuby zvnútra, napríklad. Pripadá mi to, akoby som mala na tvári vyrážky a hľadala by som ten najlepší púder, ktorý mi ich zakryje. Namiesto toho, ako im predísť, chceme tie vyrážky len maskovať. Moja vyrážková pleť je už pár rokov ukážková. Mňa totiž tie fasády na tvári obťažujú, pripadalo mi jednoduchšie sa vhodne stravovať a mať pokoj od rôznych moderných vylepšovákov. Len, keď tie vonkajšie opatrenia sú jednoduchšie, začať vyživovať zuby zvnútra nie je pre každého! Navyše kazové zuby naznačujú oveľa hlbší problém so zdravím. Nie sú to LEN zuby. Je to oslabený celý organizmus. Telo je celok, nie sú to len zuby, všetko so všetkým v tele súvisí.

Niekde som čítala, že stav mliečnych zubov súvisí s výživou počas tehotenstva a dojčenia. Mliečne zuby sa tvoria v prenatálnom období. A potom mi to celé docvaklo. Tehotenstvo! To je to kľúčové obdobie, kedy sa formujú zuby zo živín, čo má budúca mamička v tele! Niečo podobné ako pri kolikách, o ktorých som písala nedávno.

Je to celkom logické, sú národy, ktoré si zuby nečistia a majú ich krásne a bez kazov. Kde je potom ten fígeľ? Tieto národy majú však jednoduchú stravu, vo väčšine rastlinnú. A tak ma napadlo, že to asi tým čistením, či pridávaním vitamínov, potieraním kokosovým olejom vôbec nebude. Skôr sa mi pozdáva teória, že to súvisí s výživou zvnútra. Keď mi to fungovalo pri vyrážkach a iných zdravotných problémoch, tak by to mohlo fungovať aj pri zuboch. Lenže to je oveľa náročnejšie, ľudia chcú rýchle a neobmedzujúce riešenia. Je oveľa náročnejšie sa stravovať zdravo, ako si dať zub vyvŕtať, zalepiť niečím a pokračovať v štandardnej strave. Mne pripadá však najjednoduchšie prijímať vhodnú stravu, lebo sa vylieči celé telo. Zuby, pleť, všetko so všetkým súvisí, telo beriem ako celok, takže vhodnou stravou som si zlepšila celkový stav, nielen pleť.

A tak je to podľa mňa aj pri deťoch. Dávno pred otehotnením som sa stravovala čisto rastlinnou stravou, čo najkvalitnejšou. Výsledok číslo jedna je celkom úspešný u oboch detí, najmladší sa na mňa zatiaľ škerí bez zubov. Kedy a ako rástli deťom zuby, som ani netušila. Nemali teploty, sople, nič. Len tak im tie zuby narástli. Jedného dňa som jednoducho objavila v tej malej papuľke zuby, ktoré postupne pribúdali. Hovorím si, náhoda. Možno jednotky. Keď to boli aj dvojky a všetky ostatné zuby, tak som začala rozmýšľať nad tým, ako je to možné. Keď už nestrašili kolikami, lebo tie nás tiež obišli, strašili zubami. Ha, tie vás neobídu, to bola náhoda, veď počkaj. A tak som čakala. U Jarky som sa nedočkala a tak som čakala pri Ondrejovi. Slintal nadmerne, ruky si pchal do rúk asi od narodenia. A čuduj sa svete, ani tu som sa ničoho nedočkala, len zubov. Vlastne ani neviem presne kedy im narástli, lebo som si ich všimla až po čase, keď som myslela, že tam má nejakú bielu vec, čo nešla vybrať.

 

Ďalšie moje pozorovanie súvisí s tým neumývaním zubov. Naše staršie dve deti boli dojčené deň a noc, dokopy asi 4,5 roka. Nič, žiadny povlak, kaz, či bolesť zubov. Ovocie jedia v lete ráno, večer, jednoducho kedy majú na neho chuť. Rozhodne z kefkou za nimi nebehám. Dokonca, Jarka a Ondrej si zuby vôbec nečistia. Ondrej má 4 roky a čistil si zuby asi 2 krát, nemá ani svoju kefku. Fakt nepreháňam. On nevie, čo je to čistenie zubov, kefka je pre neho nechutný predmet, ktorý rozhodne do jeho úst nepatrí. Jarka zubnú kefku má, ale asi len na okrasu, ten zubor na kefke sa jej v obchode náramne páčil. Má 5,5 roka a čistila si zuby tak 10 krát, aj to som možno prehnala. Tak 5 krát sa mi zdá reálny počet. Nechcú si čistiť, nechýba im to a ja ich nenútim. Napriek tomu, majú zuby pekné a bez kazov. Najprv som si myslela, že je to tým, že klasické sladkosti nejeme. Lenže potom mi písali mamy, ktoré deťom žiadne sladkosti nedávali, čistili o sto šesť a aj tak tie deti mali zuby v katastrofálnom stave. A tak z môjho pozorovania zisťujem, že stav mliečnych zubov vôbec nesúvisí s umývaním, či špeciálnou zubnou pastou, či inými doplnkami. S čím však podľa mňa súvisí, je strava matky počas tehotenstva. Odkedy prestali piť materské mlieko, konzumujú čisto rastlinnú stravu, bez cukru a bielej múky. V tomto som neoblomná, lebo informácie ma už nepustia. Trvalé zuby si budujeme zo stravy, ktorú prijímame. A keďže vidím, že nám to všetkým prospieva, nevidím dôvod to meniť, naopak mienim v tom rozhodne pokračovať.