Naša lekárnička

Od detstva nám rozprávali, že bacily nás napadnú a my ochorieme. Neumyjeme si poriadne ruky, niekto chorý na nás kýchne a už ležíme v posteli. Baktérie naokolo nás napádajú a my sa musíme brániť. Stále si želáme zdravie, akoby to bolo niečo, čo buď máme, alebo žiaľ nemáme a máme smolu, lebo nemáme na to genetiku. Sedíme so založenými rukami a chceme plné zdravie. No nič preto neurobíme. Myslíme si, že tento dokonalý stroj (naše telo) bude fungovať len tak, bez nášho pričinenia. Všetko zvaľujeme na vonkajšie prostredie.

Aj teraz bežne čítam, že pneumokok preniká do tela dýchacími cestami, ktoré osídľuje a prechádza do krvi, ktorá ho roznesie do ďalších častí tela. Či baktéria zlatý stafylokok, e.coli nás napádajú zvonka. Ako je potom možné, že spomínané baktérie sú bežne prítomné v ľudskom organizme?! Vedeli ste to? Lebo ja som to netušila. Ozaj som verila, že baktérie sú zlé a my ich musíme antibiotikami vyhubiť, alebo sa im čo najviac vyhýbať. No, nebude to trochu inak? Napríklad spomínaný pneumokok (streptococcus pneumoniae) sa bežne nachádza v horných dýchacích cestách. Problém väčšinou nastáva, ak sa bežne prítomná baktéria v ľudskom tele premnoží. Vtedy vznikajú angíny, zápaľ plúc, zápal stredného ucha a mnoho ďalších. Donedávna som ozaj žila v domnení, že pneumokoka niekde chytím, niekto na mňa kýchne a ja ochoriem.

Ha, lenže tu je ten háčik. Oni s nami žijú. Stále ich máme v tele… Zistila som si o tom veľmi zaujímavé informácie. Nedávno som napísala blog o mikrobióme, našom imunitnom systéme. Ak si udržujeme naše telo v zdravom stave, tak jednoducho nie je vhodným hostiteľom pre choroby. Nemôže ma niekto nakaziť, lebo ja tú baktériu v tele už mám, ide o to, aký stav je vnútri, či sa rozvinie choroba, alebo nie. Ide o rovnováhu tela, orgánov. A choroba nie je ničím iným, ako vybočením tela z rovnováhy, vtedy sa premnoží kandida, či baktéria a začne robiť šarapatu. A preto my tak dbáme na našu stravu, chceme mať náš organizmus v rovnováhe.

Naša lekárnička

Darin Olien (to je tiež super chlap, milujeme ho, napísal knihu, keď sa dostane na Slovensko, dám vedieť) vo svojich výskumoch a načítaných štúdii tvrdí, že zdravý organizmus sa nemusí zaoberať dávaním do rovnováhy vnútorné prostredie. Tým pádom vie rýchlo zareagovať na takéto výkyvy zvonka a v zdraví ich zvládneme, ani o nich nevieme, že v našom tele tieto procesy prebehnú. Avšak, nevhodným životným štýlom zaťažujeme naše orgány a tie sa snažia neustále sa dostať do rovnováhy (väčšinou bojujú s prekyslením). A potom už tieto nezvyčajné situácie, ako keď na nás niekto chorý kýchne, jednoducho nezvládajú a my ochorieme. Telo je totiž dokonalý stroj a vždy má poruke nejaký mechanizmus, aby si udržal zásaditosť tela, ak by sa krv s pH 7,365 posunula čo i len o 1 stupeň, zomrieme. A teda potraviny, ktoré konzumujeme sú, povedzme jemne, rôznorodé.

Verím, že si zdravie budujeme každým sústom, ktoré si vkladáme do úst. Je to neustále rozhodovanie sa, či tam vložíme niečo, čo nám prospieva, alebo prehltnem niečo, čo mi ubližuje. My sa snažíme toto vedomé rozhodnutie robiť na základe vedomostí, a preto sa neustále snažíme vzdelávať a vylepšovať náš jedálniček, či celkovo životný štýl.

A aj vďaka našej strave, ktorá verím, že nám je liekom, je naša lekárnička veľmi chudobná. Jedlo je náš liek. V tomto živote máme práve toto jedno telo, tento perfektný stroj a my si ho nadovšetko vážime a snažíme sa dávať do neho tú najlepšiu pohonnú hmotu, aby bolo v rovnováhe. To, že naše telo všetko strávi, neznamená, že sme všežravci a môžeme od ráno do večera jesť čokoládu s rezňom a hranolčekmi.

Ako dieťa ma trápili časté niekoľko týždňov trvajúce nádchy, časté angíny, takže aj antibiotík som zopár pojedla. Potom som zmenila v dospelosti stravu a časom všetky tieto problémy zmizli, a aj ďalšie, telo sa vylieči celé, nielen nejaká jeho časť. Nádchu mám raz do roka a to tak pol dňa. Predtým som mala upchatý nos neustále, v noci som dýchala ústami. Nebolo to teda nič príjemné. Lieky sa mi však nikdy extra nepozdávali a ako som začala vnímať stravu ako liek, tak som už žiadny do seba nedala. Syntetické lieky nám rovnováhu v tele ničia, prekysľujú organizmus.

Naša chladnička

Neuznávam žiadne lieky proti bolesti ako paralen, ibuprofen. Zaujímavé je, že ibuprofen má také nežiaduce účinky, na ktoré si ho ľudia dávajú. Ibuprofen môže spôsobiť ospalosť, únavu, celkovú podráždenosť, ale i závraty a bolesti hlavy. Zvlášť opatrní pri jeho užívaní by mali byť ľudia s rôznymi druhmi ochorení, ľudia s alergiou, s arteriálnou hypertenziou alebo s poruchami obličiek, tehotné ženy a najnovší výskum dokonca hovorí o tom, že ibuprofen vo vysokých dávkach dráždi črevá a môže spôsobiť žalúdočné vredy, tzv. syndróm deravého čreva, čo u citlivých ľudí môže viesť až ku celiakii.

Bolesťou dostávam informáciu, že niečo treba zmeniť. Nevypínam receptor na bolesť a ďalej si robím svoje. Naučila som sa počúvať svoje telo a keď mi niečo naznačuje, ja ho počúvam. Napríklad, na bolesť hlavy si ordinujem spánok a mätový esenciálny olej. Fakt je, že nás ani hlava nebolieva, mňa teda určite nie. Nemá z čoho predsa, som predsa už 6 rokov na (materskej) dovolenke! No nie?

Takisto liečivá na znižovanie teploty sa u nás nenachádzajú, ako paracetamol, či nurofen. Prečo? Horúčka je takisto signál, že sa v tele niečo deje. Kniha Jak pečovat o zdraví dítete…navzdory vašemu lékari od Roberta Mendelsona (môžete zakúpiť cez Martinus.sk alebo cez Martinus.cz) je veľmi inšpiratívna pri tejto téme. Pochopila som, čo je teplota. Bežne používané liečivá ako paracetamol, či ibuprofen veľmi výrazne vplývajú na pečeň a ničia ju. Paracetamol v istej dávke pôsobí ako pečeňový jed. Aj pri povolenej dennej dávke sa totiž vytvára jedovatý vedľajší produkt: N-acetyl-benzoquinoneimine (NAPQI), ktorý je potrebné odbúrať, inak pôsobí toxicky. Hranica medzi optimálnou a rizikovou dávkou je totiž veľmi krehká. Dvojnásobná denná dávka môže mať za následok po pár dňoch smrť, pretože vedomé či nevedomé navyšovanie požitého množstva pôsobí ako účinný jed.

My sa horúčky nebojíme, nezrážame ju ničím. Myslím si, že vtedy ide imunita na 200% a snaží sa spáliť nepotrebné bunky, aby sa telo opäť dostalo do rovnováhy. Choré bunky totiž vysokú teplotu nevydržia, zdravým to neprekáža. Jedna forma liečby rakoviny, čo som videla v dokumente zo série The Truth About Cancer (Pravda o rakovine) bolo systematické a opakované zvýšenie teploty a tak dosahovali veľmi dobré výsledky. Takže nevidím dôvod, aby som bránila v ozdravovacom procese tela. Nebezpečná je horúčka nad 41 stupňov, ale telo, ak nie je poškodené syntetickými liekmi, si jednoducho neublíži. A čo teda febrilné kŕče? Naštudovala som si, prečo sú takým strašiakom a čuduj sa svete, prestala som sa ich báť. Febrilné kŕče sa objavia pri cca 3% detí, ak sa aj objavia, nedočítala som sa, že by mali trvalé následky, ani vznik chorôb s tým nespájajú. Akú to má teda logiku stopnúť obranný mechanizmus tela? Dieťa sa zrazu začne cítiť na chvíľu dobre a ako vieme, deti neobsedia. Namiesto oddychu sa ešte viac vyčerpá a vtedy akurát tak sa nejaká choroba môže prevaliť. Nie, netrápime deti, tým, že im neznižujeme horúčku, pomáhame im. Prejde to rýchlejšie, ak majú večer teplotu, zvyčajne na druhý deň sú už na obed fit. My deti uložíme oddychovať, sme pri nich (v noci sa síce nevyspím, lebo ich furt okukávam a hladkám), objímame ich, pusinkujeme a k tomu máme zopár prírodných pomocníkov, ako to zvládnuť s ľahkosťou.

Je ním nami nedávno objavený malý zázrak prírody, ja tomu hovorím skratka ku zdraviu, a tou sú gély. Konečne sme našli niečo v prírodnej forme, žiadna tabletka. Je to výťažok prevažne z ovocia a iných superpotravín, ktorý má oveľa vyššiu vstrebateľnosť, účinkuje asi do 30 minút od podania. Sú rôzne vegánske druhy, každý je na niečo, obsahujú výťažky z rôzneho bobuľového ovocia, rias. Deti ich jedia väčšinou preventívne, alebo namiesto sladkostí. A keď nie sú vo svojej koži, tak viem, že tieto gély neodmietnu, veľmi im chutia, vtedy sa pýtajú ani nie po hodine, či už si môžu dať znova. Keď nie sú fit, nechcú ani nič jesť, ale toto si vypýtajú. Vidím, ako je ten priebeh rýchlejší a hlavne ľahší. Napríklad v jednom je riasa, silno protizápalová, ďalší obsahuje vďaka bobuľovému ovociu veľa antioxidantov, čiže na také klasické, ako tomu hovoríme bežné choroby, ideálni pomocníci. My používame Berry.En gély.

Potom máme doma GSE (grapefruit seed extract). Je to výťažok z grepových jadierok, nie, nie je to citrovital, či grepovit, tam je slabulinká účinnosť. Tieto GSE, či citricidal sú silne protizápalové, protivírusové, protibakteriálné výživové doplnky bez zbytočných chemických prísad, či konzervantov, vedľajších účinkov. Používame ich na všetko, čo nás trápi. Kedže je silne protizápalový, tak pôsobí celkovo na telo.

Ešte máme našu obľúbenú superpotravinu a tou je kurkumín. Je to výťažok z kurkumy, ktorú preventívne používame do každého jedla. V prípade choroby však treba niečo silnejšie, lebo z bežnej kurkumy sa vstrebe 2-4% kurkumínu, čo je málo. Aby mohol kurkumín robiť svoju prácu, musí sa najprv dostať do krvného obehu. Táto “absorpcia” predstavuje najväčší problém pri kurkumíne. Spravidla sa vstrebe len zlomok užitého kurkumínu. Dôvod zlého vstrebávania, je štruktúra molekúl kurkumínu, ktoré nedokážu neporušene prekonať črevnú stenu. My používame prírodný kurkumín, ktorý je optimalizovaný pre maximálne vstrebanie cez črevo do krvi, kde sa postupne uvoľňuje, dostáva sa do orgánov a tkanív a zabezpečuje tak protizápalový a antioxidačný účinok. Je to vďaka patentovanej technológii špeciálneho zapuzdrenia kurkumínu do fosfolipidov, ktorá dokáže kurkumín dostať cez črevnú sliznicu do krvi a ostatných orgánov v tele v aktívnej forme.

Mojou ďalšou srdcovkou sú čisté a prírodné esenciálne oleje. Mne sa dary zeme veľmi páčia, čím prírodnejšie, tým lepšie. Najviac ma zatiaľ dostalo kadidlo, keď neviem čo, tak použijem tento olej, je hádam na všetko, cez popálenin, na dýchacie cesty, dokonca vraj vie opraviť aj DNA, používa sa dokonca pri liečbe rakoviny. Každý olej má svoje špecifiká, na štípance máme super skúsenosť s čajovníkom. Používame aj rôzne zmesi do difúzera, dáme si ho na noc do izby, kde všetci spíme a tak inhalujeme. Keď je niečo vážnejšie, tak si dáme pod jazyk 1 kvapku esenciálneho oleja. Vedeli by sme s Peťom o nich básniť do aleluja. Keďže ich používame aj vnútorne, dbáme na čisté oleje a našim favoritom sú esenciálne oleje značky doTERRA.

Verím, že tieto prírodné doplnky nám zaberajú aj preto tak rýchlo a efektívne, lebo naša strava je zásaditá a je našim liekom. Okrem nej dbáme na hydratáciu, čerstvý vzduch, pohyb, a radosť zo života. Nie sú to pre nás len prázdne reči, ale každodenný návyk. Neexistuje zázračná tabletka, teda aspoň neviem o tom, že by nejakú vynašli. Ale títo naši prírodní pomocníci sa niekedy tak tvária.A my sme veľmi vďační za to, že keď vybočíme z rovnováhy, máme tieto prírodné prostriedky, ktoré nám pomôžu späť k plnému zdraviu..

doTERRA